۵۰ مگاواتی شدن نیروگاه بادی میل نادر تا سال ۱۴۰۱

  انجمن
  ۵۰ مگاواتی شدن نیروگاه بادی میل نادر تا سال ۱۴۰۱

  ۵۰ مگاواتی شدن نیروگاه بادی میل نادر تا سال ۱۴۰۱

  موضوع: معاون وزیر نیرو در امور انرژیهای تجدید پذیر با اشاره به اینکه به زودی نیروگاه بادی میل نادر با ظرفیت ۲۵ مگاوات وارد مدار شده و توسعه ۲۵ مگاوات دیگر آن نیز پیگیری میشود، گفت: امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ بتوانیم از ظرفیت تولید برق ۵۰ مگاواتی نیروگاه بادی میل نادر در شبکه توزیع برق استفاده کنیم.
  محمد ساتکین با اشاره به بند ۳ تبصره ۶ قانون بودجه گفت: از ۱۰ سال پیش، مقرر شد، ردیف بودجه‎ای در قالب صرفه جویی حامل های انرژی برای توسعه تجدیدپذیرها در نظر گرفته شود، اما سازوکار و رقم پرداخت این بودجه مهیا نمیشد.

  ساتکین در بیان اینکه برای اولین بار در صنعت انرژیهای تجدیدپذیر سقف و کانال بودجه توسعه تجدیدپذیرها از محل صرفهجویی سوخت در سال ۱۴۰۰ ایجاد شد گفت: بر این اساس مقرر شد، بودجه توسعه تجدیدپذیرها از محل صرفهجویی سوخت تا سقف ۲۵۰۰ میلیارد تومان توسط دولت از طریق وزارت نفت پرداخت شود.

  وی در بیان اینکه تحقق این بودجه منوط به عزم وزارت نفت برای انجام تکلیف قانونی است، گفت: خلا کانال و میزان بودجه برای توسعه تجدیدپذیرها رفع شده و ما نامهنگاریهای خود را به منظور تحقق این بودجه با وزارت نفت آغاز کردهایم.

  ساتکین با اشاره به اینکه میزان بودجه توسعه تجدیدپذیرها در سال ۱۴۰۰، ۴.۵ برابر شده است، گفت: بودجه سازمان انرژیهای تجدیدپذیر و بهرهوری انرژی برق از ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته به ۴۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

  این مقام مسئول در تشریح منابع تامین بودجه توسعه انرژیهای تجدیدپذیر گفت: علاوه بر ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومانی که از محل صرفهجویی سوخت تامین میشود، بودجه ناشی از عوارض برق از ۱۰۰۰ میلیارد تومان به ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و همچنین مابقی بودجه از محل بازفروش برق تامین خواهد شد.

  معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه امیدواریم، تحقق بودجه سال جاری زمینه توسعه چشمگیر و پر سرعت تجدیدپذیرها در کشور را فراهم کند، تاکید کرد: در شرایطی که بودجه سال جاری محقق شود، میتوانیم سهم انرژیهای تجدیدپذیر در سبد ظرفیت نصب شده کشور را از ۱ درصد به ۲ درصد برسانیم و جهشی را در این زمینه رقم بزنیم.

  ساتکین در بیان آخرین جزئیات ساخت نیروگاه بادی میلنادر گفت: تاکنون ۶ توربین ۲.۵ مگاواتی تولید برق در میل نادر نصب شده و مراحل نصب ۴ توربین ۲.۵ مگاواتی دیگر نیز در دستور کار است.

  رئیس سازمان انرژیهای تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در پایان با اشاره به اینکه به زودی نیروگاه بادی میل نادر با ظرفیت ۲۵ مگاوات وارد مدار شده و توسعه ۲۵ مگاوات دیگر آن نیز پیگیری میشود، گفت: امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ بتوانیم از ظرفیت تولید برق ۵۰ مگاواتی نیروگاه بادی میل نادر در شبکه توزیع برق استفاده کنیم.
  اردکانیان گفت: یکی از مطمئن‌ترین شاخص‌هایی که ثابت می‌کند جهش تولید به نحو بسیار خوبی در کشور رخ داده این است که در عین حالی که رشد اوج بار را کاهش دادیم خاموشی ناشی از کمبود تولید نداشتیم.
  وی افزود: در شرایطی که در کشور‌های جهان بین ۵ تا ۲۵ درصد کاهش مصرف انرژی ناشی از شرایط کرونایی و رکود ناشی از آن داشتند، کشور کارنامه بسیار موفقی در این زمینه دارد.
  اردکانیان گفت: امروز ۱۷ هزار روستایی در البرز از آب شرب برخوردار شدند. به طور میانگین هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار شده است و وزارت نیرو تصمیم دارد تا پایان دولت همین روند را ادامه دهد.
  به گفته اردکانیان، هر ۵۰ روز نیز یک سد مخزنی با اعتبار ملی و هر ۶۰ روز یک تصفیه خانه آب وارد مدار بهره برداری شده است.

  منبع: فارس

  Leave a comment

  Your email address will not be published.