چهار روش پیش روی مراکز ماینینگ برای تامین برق

  انجمن
  چهار روش پیش روی مراکز ماینینگ برای تامین برق

  چهار روش پیش روی مراکز ماینینگ برای تامین برق

  موضوع: سخنگوی صنعت برق از بروزرسانی مقررات تامین برق مراکز ماینینگ و ۴ روش تامین برق پیش روی ماینرها گفت.
  تاریخ خبر: 22 فروردین 1400
  مصطفی رجبی مشهدی گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع دو (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز تعرفه خاص خود را دارد. در خصوص اوقات نوع یک یا اوج بحرانی اظهار کرد: این دوره به زمان هایی اطلاق می شود که به دلیل عدم کفایت ظرفیت تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال بروز خاموشی وجود دارد. حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است و مطابق با تبصره «۲» ماده «۴» مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۳۹۸.۰۵.۱۳ هیئت وزیران فروش برق از طریق شبکه در این ایام به مشترکان استخراج رمز ارزها ممنوع است.

  وی در خصوص شرایط نوع دو یا محدودیت بار نیز گفت: این اوقات خارج از اوقات نوع یک (اوج بحرانی) بوده و حداکثر ۲۷۰۰ ساعت است که توسط شرکت توانیر و بر اساس محدودیت های تامین سوخت نیروگاه ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می شود.

  رجبی مشهدی درباره زمانهای نوع ۳ یا عادی نیز گفت: این زمان ها، شامل کلیه اوقات سال به جز اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و دو (محدودیت دار) است.

  سخنگوی صنعت برق در زمینه تعرفه برق مراکز استخراج رمز ارز نیز خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغیه جدید، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارزها برابر با ۱۶ هزار و ۵۷۴ ریال تعیین شده که این میزان در زمان های نوع ۳ (عادی) با ضریب نیم و در زمانهای نوع ۲ (محدودیت دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.

  وی همچنین افزود: تعرفه تعیین شده بر اساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک بار توسط شرکت توانیر اصلاح و به روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می شود.

  سخنگوی صنعت برق در عین حال درباره برخی از تخفیفات در نظر گرفته شده برای این مراکز گفت: بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت با تخفیف ۲۰ درصدی و از سطوح ولتاژی ۱۳۲، ۶۶ و ۶۳ با تخفیف ۱۲ درصدی محاسبه خواهد شد. همچنین برق مصرفی مراکز استخراج رمز ارزها که بر اساس تائید مراجع ذیصلاح به استخرهای استخراج داخل کشور متصل می شوند علاوه بر تخفیف های ولتاژ اتصال مذکور، مشمول ۱۵ درصد تخفیف دیگر نیز خواهند شد.

  رجبی مشهدی افزود: تمامی واحدهای استخراج رمز ارزها که دوره ساخت آنها به پایان رسیده و اقدام به راه اندازی واحد خود کرده و فعالیتشان را آغاز کرده اند، موظف به تبدیل جواز تاسیس به پروانه بهره برداری با درخواست از وزارت صمت هستند، در غیر این صورت قدرت مجاز آنها برابر با توان مصرفی دوره ساخت (کارگاهی) در نظر گرفته شده و هزینه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترک اخذ خواهد شد.

  این گزارش می افزاید، وزیر نیرو آخرین ویرایش مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز را طی همین هفته ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، تامین برق مرکز استخراج رمز ارزها به چهار روش امکان پذیر است که انتخاب آن به عهده متقاضی است.

  بر این اساس، طی این ابلاغیه تامین برق از طریق روش “الف” سرمایه گذاری در طرحهای بهینه سازی مصرف برق، روش “ب” تامین برق از طریق نیروگاه های تجدیدپذیر (اعم از موجود و جدید)، روش “ج” اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق، روش “د” با نصب و بهره برداری از مولدهای حرارتی، چهار روش تعریف شده ای است که متقاضیان می توانند برای تامین برق مراکز خود یکی از آنها را انتخاب کنند.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.