رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران: واقعی شدن تعرفه برق در کنار افزایش قدرت خرید مردم صورت گیرد

  انجمن
  رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران: واقعی شدن تعرفه برق

  وزیر نیرو:کارنامه درخشان صنعت برق در دنیای کرونازده

  موضوع: وزیر نیرو با اشاره به اقدامات گسترده در بخش تولید و مدیریت انرژی طی ماه‌های اخیر در کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود شیوع بیماری کرونا، کارنامه درخشانی در زمینه تولید و بهبود شاخص‌های برق و انرژی ارائه کرده است.
  تاریخ خبر: 22 فروردین
  ۱۱ فروردین سال جاری، رضا اردکانیان، وزیر نیرو از افزایش تعرفه آب و برق از ابتدای اردیبهشت ماه خبر داد. بر اساس اظهارات او این مصوبه هیأت دولت مربوط به ۳ سال پیش است. این موضوع درحالی مطرح شده که به اعتقاد فعالان این بخش، افزایش تعرفه ها باید به صورت موازی با قدرت خرید مردم صورت پذیرد هرچند افزایش نرخ تعرفه ها برای رشد و تقویت این صنعت ضرورت دارد.

  در همین رابطه سیدحمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران درباره افزایش نرخ ۷ درصدی تعرفه برق از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری گفت: به دلیل ادامه ندادن برنامه سوم توسعه که در راستای تعدیل نرخ تعرفه های برق بود، هزینه تمام شده تولید برق از نرخ دریافتی از مصرف کننده پیشی گرفت و همین روند موجب ایجاد گپ بزرگی بین هزینه تمام شده تولید و قیمت دریافتی از مصرف کنندگان برق و آسیب به اقتصاد این صنعت شد. این در حالی است که سایر مؤلفه های اثرگذار بر هزینه های تولید برق، روز به روز افزایش پیدا کرد. این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه نرخ تورم و روند رشد آن بیش از این افزایش ۷ درصدی تعرفه برق است، ادامه داد: تعرفه برق باید به سمت حقیقی شدن پیش رود چرا که این صنعت به عنوان صنعتی زیرساختی و سرمایهای، ورشکسته به شمار می رود؛ رشد و تقویت این صنعت قدم گذاشتن در مسیر توسعه یافتگی بیشتر، افزایش درآمدها، اشتغال زایی و در نتیجه افزایش قدرت اقتصادی به شمار می رود.

  صالحی با بیان اینکه ضمن تقویت اقتصاد صنعت برق باید به طور موازی قدرت خرید مردم را نیز افزایش دهیم، افزود: نمی توان انتظار داشت که تعرفه ها به سمت حقیقی شدن پیش رود اما قدرت خرید مردم افزایش نیابد چرا که این مؤلفه ها همگی حلقه های اقتصاد واحدی هستند. دبیر فدراسیون صادرات انرژی سهم هر یک مصرف کنندگان برق صنعتی، خانگی و تجاری و اداری را در سبد تولید برق یک سوم دانست و تصریح کرد: طرح برق امید با هدف کمک به اقشار کم درآمد کشور شکل گرفت که می تواند تا حدی به این بخش تنها در حوزه برق کمک کند و البته صرفه جویی هایی را نیز در پی دارد که به نقش مشوق بودن این طرح بر می گردد.
  به گفته این فعال اقتصادی، صنایعی که محصول نهایی آنها در بازارهای بین المللی عرضه میشود و دولت نقش چندانی بر قیمت گذاری محصولات آنها ندارد، تاب آوری شأن در مقابل حقیقی شدن تعرفه برق مصرفی شأن بیشتر است. در مرحله بعدی برخی واحدهای تجاری هستند که آنها نیز تاب آوری بیشتری در مقابل حقیقی شدن نرخ تعرفه ها دارند. بنابراین به نظر میرسد حقیقی شدن تعرفه های برق باید به صورت مرحله ای و پلهای انجام شود.
  صالحی درباره عرضه برق در بورس انرژی نیز گفت: روند عرضه و تقاضا برق در بورس تصنعی است؛ لازم است به سمت حقیقی شدن پیش رویم به این ترتیب که تنوع عرضه و تقاضا بدون دخالت دولت را ایجاد کنیم تا به نرخ حقیقی نزدیکتر شویم.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.