درآمد سالانه کشور از صادرات برق چقدر است؟

  انجمن

  درآمد سالانه کشور از صادرات برق چقدر است؟

  موضوع: مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت:میزان برق قابل صدور به به چهار کشور افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه، در شرایط مطلوب و منوط به نبود مشکلی، هزار و ۴۰۰ مگاوات است که درآمد ارزی آن متفاوت و به طور میانگین سالانه ۸۰۰ میلیون دلار است.
  تاریخ خبر: 13 بهمن ماه 99
  مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت: اینک امکان صدور برق کشور به چهار کشور افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه فراهم شده است.

  در حاشیه افتتاح واحد سوم بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان برق قابل صدور به کشورهای مزبور، در شرایط مطلوب و منوط به نبود مشکلی، هزار و ۴۰۰ مگاوات است که درآمد ارزی آن متفاوت و به طور میانگین سالانه ۸۰۰ میلیون دلار است.

  وی گفت: اینک در مناطق شمالی، شمال شرق کشور و استانهای همجوار تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی در حال انجام است که بدون مصرف سوختی دیگر، با همان سوختی که در اختیار ما قرار گرفته است توان جدیدی به توان شبکه اضافه میکنیم و تولید برق سه واحد بخار سیکل ترکیبی شیروان نیز در فصول پاییز و زمستان بسیار حائز اهمیت است، چون با همین سوختی که واحدهای گازی مصرف میکنند ۴۸۰ مگاوات ظرفیت جدید در آن ایجاد شده و راندمان تولید از ۳۴ درصد به ۵۰ درصد ارتقا پیدا کرده است.

  مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در خصوص قطعیهای کنونی برق نیز گفت: از ۲ دهه قبل برنامه این بوده است که نیروگاهها بهینه سازی شده، راندمان تولید بالا رفته و مصرف سوخت کمتر شود.

  طرزطلب در خصوص نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان گفت: واحد اول بخار این نیروگاه در سال ۹۶، واحد دوم سال ۹۸ و واحد سوم امروز عملیاتی شد که هزینه کل سرمایه گذاری واحدهای بخار ۴۸۰ میلیون یورو بوده است و تنها برای واحد سوم ۱۲۵ میلیون یورو هزینه شده که ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید آن افزوده شده است.

  نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان ۶ واحد گازی دارد که ظرفیت هر واحد گازی ۱۵۹ مگاوات و ظرفیت هر یک از سه واحد بخار این نیروگاه نیز ۱۶۰ مگاوات است که طرحهای افزایش راندمان ۶۰ مگاوات، راندمان سیکل ترکیبی ۴۹.۹ درصد، سوخت اصلی واحدها گاز طبیعی، سوخت دوم گازوئیل، ظرفیت ۲ مخزن نیروگاه ۲ هزار مترمکعب و مساحت زمین آن ۱۲۰ هکتار است.

  اکنون ۳۰ درصد تولید نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نیاز برق استان خراسان شمالی را تامین میکند و ۷۰ درصد مازاد تولید برق آن نیز در دیگر استانها مصرف میشود.

  این نیروگاه از نظر بزرگی بعد از نیروگاه دماوند تهران و نکا در مازندران، سومین نیروگاه بزرگ کشور است.

  ۷۰۰ نفر در نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان فعالیت میکنند که ۶۸ درصد آنان بومی هستند.

  نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شیروان واقع شده است.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.