جزئیات طرح برق امید از زبان وزیر نیرو

  انجمن
  جزئیات طرح برق امید از زبان وزیر نیرو

  جزئیات طرح برق امید از زبان وزیر نیرو

  موضوع: وزیر نیرو گفت: در مصوبه روز گذشته دولت خوش مصرفان خانگی در گروهی تحت عنوان برق امید دسته‌بندی شدند. هدف این است که با اجرای این طرح و برای قدردانی از آن‌ها، این مشترکین از تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض برق برخوردار شوند. البته طرح‌هایی نیز برای دعوت مردم برای پیوستن به جرگه خوش مصرف‌ها و بهره‌مندی از این تخفیف 100 درصدی داریم.
  تاریخ خبر: 3 شهریور 1399
  رضا اردکانیان در نشست خبری در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته دولت برگزار شد، ضمن اشاره به گزارش وزارت نیرو مبنی بر عملکرد صنعت برق در مدیریت مصرف، در خصوص مصوبه روز گذشته هیات وزیران اظهار داشت؛
  اساس کار وزارت نیرو حمایت از مشترکین کم‌مصرف و تشویق مشترکین پرمصرف به پیوستن به جرگه خوش‌مصرف‌ها و کسانی که الگو را رعایت می‌کنند. در مصوبه روز گذشته مصرف‌کنندگان خانگی در دو گروه تحت عنوان برق امید دسته‌بندی شدند. هدف از اجرای این طرح برخورداری مشترکین کم‌مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض برق و تشویق مردم برای پیوستن به مجموعه کم‌مصرف‌ها است.
  اردکانیان در ادامه گفت: از مشترکین پرمصرف خواسته‌ایم تا با انجام کار‌هایی از عنوان پرمصرف دور شده و به خوش‌مصرف‌ها بپیوندند. یکی از این اقدامات در راستای کاهش مصرف، آموزش است که مجموعه‌هایی در حال شکل‌گیری هستند تا به مردم آموزش داده شود تا با چه کار‌های ساده‌ای می‌توانند مصرف برق خود را کاهش دهند.
  وی افزود: راه‌حل دیگر اینکه می‌توانند پنل‌های خورشیدی کوچک در پشت‌بام منازل نصب کنند. برای این هدف به کسانی که نیاز مالی دارند وام کم‌بهره تعلق می‌گیرد و به این ترتیب مشترکین با نصب پنل خورشیدی برروی پشت‌بام و یا کولر‌ها به راحتی به شبکه برق ساختمان متصل شده و از مصرف برق شبکه سراسری کاسته خواهد شد ضمن اینکه از حالت پرمصرفی نیز خارج می‌شوند.
  وزیر نیرو گفت: تصمیم داریم در ماه‌های باقی مانده دولت یازدهم ضمن کاهش ۱۰ درصدی از کل مصرف برق خانگی، برای تحقق اهداف سال جهش تولید نیاز آب و برق کشور را تامین کنیم.
  اردکانیان افزود: با کمک مردم در حالی امسال را سپری کردیم که خاموشی نداشتیم و 11درصد در بخش صنعت و 4 درصد در بخش کشاورزی انرژی بیشتری نیز عرضه کردیم و توانستیم ضمن تامین تقاضای داخلی، در زمینه صادرات انرژی نیز بیش از سال قبل پاسخگو باشیم.
  وزیر نیرو با بیان اینکه ۳ درصد کل انرژی تولیدی برای صادرات ارسال می‌شود، بیان کرد: با این رقم ۳ درصد ۳۰ درصد نیاز ارزی کشور را پاسخگو هستیم و این در حالی است که برای تولید این میزان (۳ درصد) کمتر از یک درصد کل گاز تولیدی کشور در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود که درواقع معادله مطلوبی است.
  اردکانیان با تاکید بر اینکه با صرفه‌جویی در بخش خانگی و دستگاه‌های سرمایشی امکان صادرات بیشتر برق به همسایگان را خواهیم داشت، تاکید کرد: در طرح برق امید هدف اصلی اصلاح مصرف خانگی و حمایت از مشترکین کم‌مصرف و تشویق به خوش‌مصرفی در پرمصرف‌ها و همچنین قدردانی از کم‌مصرف‌ها از محل صرفه‌جویی است. برای اجرایی شدن این برنامه، یک مهلت دو ماهه برای تدوین جزئیات دستورالعمل‌ها در نظر گرفته شده که مشترکین خانگی از وضعیت مصرف خود مطلع شوند.
  وی با بیان اینکه بخش خانگی در اوج بار ۵۸ هزار مگاوات مصرف برق داشته‌اند، اظهار کرد: از این میزان ۲۳ هزار مگاوات صرف دستگاه‌های سرمایشی شد. اگر مدیریت شود امکان اینکه این ۲۳ هزار مگاوات را ۱۰ درصد کاهش دهیم وجود دارد که کاهش ۱۰ درصد از مصرف برق ۲۳۰۰ مگاوات نیروگاه است که برای تامین این نیاز باید ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید احداث شود و این انصاف نیست. این هزینه می تواند صرف نوسازی و جایگزنی ۹۰۰ هزار کیلومتر شبکه انتقال و توزیع شودکه در حال فرسودگی هستند.

  منبع: پاون

  Leave a comment

  Your email address will not be published.