بزرگترین قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب کشور با ساتبا امضا شد.

  انجمن
  قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب

  بزرگترین قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب کشور با ساتبا امضا شد.

  موضوع: بزرگ‌ترین قرارداد فروش برق تجدیدپذیر صنعت آب و فاضلاب کشور توسط شرکت فاضلاب تهران با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) به مدت ۱۵ سال مبادله شد.
  تاریخ خبر: 1 شهریور 1399
  به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “عباسعلی مصرزاده” معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران اعلام کرد: با انعقاد قراردادی به مدت ۱۵ سال (از شهریور سال ۱۳۹۸ تا شهریور سال ۱۴۱۳) امکان فروش برق تولیدی این نیروگاه که در حدود ۵۰۰ میلیارد کیلووات ساعت است با نرخ پایه ۱۰۵۰۰ ریال به ساتبا فراهم شده است.
  او افزود: امضای این قرارداد در چارچوب عملیاتی‌شدن ماده (۶۲) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مبنی بر تکلیف وزارت نیرو برای خریداری انرژی برق تولیدی توسط نیروگاه و تولیدکنندگان بخش‌های خصوصی و دولتی با قیمت‌های تضمینی و بند (ب) ماده (۱۳۳) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم بوده و به موجب این قرارداد نیروگاه بیوگازسوز تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران که به‌عنوان تنها نیروگاه بیوگاز ناشی از تصفیه فاضلاب در ایران در حال فعالیت است می تواند برق تولیدی خود را به ساتبا بفروشد.
  مصرزاده افزود: این نیروگاه به عنوان بخش کوچکی از طرح فاضلاب تهران در محل تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران واقع شده است.
  او ادامه داد: این نیروگاه که یکی از بزرگ‌تریــن نیروگاه‌های بیوگاز حاصــل از تصفیــه فاضلاب در جهــان است، با ظرفیت اسمی تولید سالیانه ۴۴ گیگاوات انرژی الکتریکی و ۱۴۰ تراژول انرژی حرارتی در حال فعالیت است که این مقدار معادل تأمین برق مصرفی یک شــهرک مسکونی ۶۰ هزار نفری است و صرفه‌جویی انرژی فسیلی در حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام (۴۰۰ هزار مترمکعب گاز) در سال را به دنبال دارد.
  به گفته معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران، فعالیت این نیروگاه موجب کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای سالانه در حدود ۱۵۰ هزار تن معادل دی‌اکسیدکربن (معادل ۲۰۰۰ هکتار فضای سبز برای جذب دی‌اکسیدکربن) شده است.

  منبع: پاون

  Leave a comment

  Your email address will not be published.