بدهی گازی و برقی عراق به ایران چگونه تسویه خواهد شد؟

  انجمن
  اخبار

  بدهی گازی و برقی عراق به ایران چگونه تسویه خواهد شد؟

  موضوع: رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: هزینه‌ خرید کالاهای اساسی از جهان از طریق بدهی‌های عراق به ایران پرداخت و به این ترتیب بدهی عراق به ایران تسویه خواهد شد.
  تاریخ خبر: 9 مرداد 99
  هفته گذشته نخست وزیر عراق در اولین سفر خود بعد از ۷۰ روز از آغاز ریاست خود مقصد ایران را انتخاب کرد و در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی با مسوولان عالی مرتبه کشور دیدارهایی داشت.
  در نخستین سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق ضمن دیدار با مسوولان در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی، در حوزه اقتصادی تصمیمات قابل توجهی گرفته شده است.
  در خصوص بدهی‌های عراق برای صادرات برق، گاز و انرژی بخش دولتی ایران مقرر شد تا ایران کالاهای اساسی و مورد نیاز خود را در جهان خریداری کرده و از طریق بانک‌های کشور عراق هزینه آن را پرداخت کند.
  همچنین با توجه به اراده دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری به ۲۰ میلیارد دلار در سال و رفع مشکلات برای رسیدن به این هدف، درباره مسائلی مانند اقدام برای پروژه‌های راه آهن شلمچه – بصره و لایروبی اروند توافقاتی صورت گرفت.
  مقرر شد تا در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی نقل و انتقالات مرزهای تجاری و مسافری ساماندهی و برای مسائل گردشگری و مسافری با حفظ مقررات لازم راهکارهایی پیدا شود و همچنین برای دانشجویان ایرانی در عراق و بالعکس و آنهایی که وابستگانی در دو کشور دارند تسهیلاتی جهت رفت و آمدها در نظر گرفته شود.
  با توجه به مشکلات حوزه‌های سرمایه‌گذاری و درآمدی عراق به دلیل کاهش قیمت نفت نیز تصمیم بر آن شد تا پروژه های ایرانی که در این مدت در کشور عراق متوقف شده اند در اولین فرصت جهت رفع مشکلات آن‌ها  اقدامات لازم انجام شود.

  منبع: ایرنا

  Leave a comment

  Your email address will not be published.