بخش برق بیشترین یارانه انرژی ایران را پرداخت می کند

  انجمن
  بخش برق بیشترین یارانه انرژی ایران را پرداخت میکند

  بخش برق بیشترین یارانه انرژی ایران را پرداخت میکند

  موضوع: عضو هیئت تنظیم بازار برق ایران گفت: بیشترین یارانه انرژی را پرداخت می کنیم و بخش برق بیشترین یارانه را در ایران پرداخت کرده است. یارانه های انرژی و نبود سیاست گذار و تصمیم گیری واحد در بحث برق مشکلاتی ایجاد کرده است.
  تاریخ خبر: 9 بهمن ماه 99
  محمدملاکی امروز در نشست تخصصی «چالشهای سرمایه گذاری بخش غیردولتی در صنعت برق و انرژی های تجدیدپذیر ایران» در ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو با بیان اینکه توجه به ساخت داخل گرچه از وظایف وزارت نیرو نبوده، در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است، گفت: به یاد دارم که در زمستان ۶۷ و تابستان ۶۸ خاموشی در سه نقطه کشور رخ داد و به جرأت میتوان گفت همه جا تعطیل بود.

  وی افزود: در آن سالها با نفت کش های جاده پیما به نیروگاه ها سوخت می رساندیم تا برق نیروگاه ها فعال باشد.

  معاون برق و رئیس هیئت مدیره شرکت گسترش انرژی تصریح کرد: ۷۰ درصد اقتصاد کشور متکی به نفت است، از این رو ضرورت دارد توجه ویژه ای به بخش نفت و انرژی کشور داشته باشیم.

  محمد ساکتین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) نیز در این نشست گفت: انرژی های تجدیدپذیر هنوز در کشور ما جایگاه خود را به دست نیاورده است، دلیل آن شاید نبود باور به توسعه هرچه بیشتر این انرژی است.

  وی عنوان کرد: بخش هایی از کشور را شناسایی کرده ایم که می توانیم انرژی تجدیدپذیر در آنجا تولید کنیم، همچنین معتقدم وابستگی تولید برق به سوخت های فسیلی باید کمتر شود، یا از آن فاصله بگیریم.

  در ادامه اسدالله صبوری، عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق، با بیان اینکه وزارت نیرو نباید با بخش خصوصی رقابت کند، گفت: ۵۶ درصد برق کشور را غیردولتی ها تأمین می کنند که البته مطالباتی نیز از وزارت نیرو دارند و با مشکلات نقدینگی نیز روبه رو هستند و باید با راهکارهایی این چالش ها را برطرف کرد.

  حسن مردانی، کارشناس مسئول سرمایهگذاری دفتر سرمایهگذاری و تنظیم مقررات بازار آب و برق وزارت نیرو در این نشست با بیان اینکه انرژی تجدیدپذیر بدون شک گران است، گفت: همه خواهان هوایی پاک هستند، البته داشتن هوای پاک هزینه دارد و باید برای آن نیز هزینه پرداخت کرد.

  وی اظهار کرد: سالانه ۷۳ هزار میلیارد تومان نیاز به سرمایه گذاری در بخش برق داریم که البته بسیاری از شرکت ها مطالباتی در این حوزه دارند که چالشی برای سرمایه گذاری ایجاد میکند.

  سیدعلی حسینی، عضو هیئت تنظیم بازار برق ایران با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر در دنیا افزایش یافته است، گفت: ایران بیشترین یارانه انرژی را پرداخت می کند و بخش برق نیز بیشترین یارانه را پرداخت کرده است.

  وی به استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای کمک به توسعه برق تجدیدپذیر اشاره و تصریح کرد: یارانه های انرژی و نبود سیاست گذار و تصمیم گیری واحد در بحث برق مشکلاتی ایجاد کرده است.

  رضا ریاحی، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان نیز به عنوان آخرین سخنران این نشست تخصصی گفت: در کشور برخی قوانین مدام تغییر میکند و این موضوع سبب شده است ریسک سرمایه گذاری به ویژه در بخش انرژی های تجدیدپذیر بالا باشد.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.