ایا تعرفه برق دیتا سنترها صنعتی می‌شود؟

  انجمن
  تعرفه برق دیتا سنترها

  ایا تعرفه برق دیتا سنترها صنعتی می‌شود؟

  موضوع: وزیر ارتباطات با ارسال نامه‌ای از وزیر نیرو درخواست کرد که محاسبه تعرفه برق مراکز داده (دیتا سنتر) همانند تعرفه برق صنعتی انجام شود.
  تاریخ خبر: 1 شهریور 99
  توسعه زیرساخت‌های کشور که از برنامه‌های مهم دولت دوازدهم بوده و خصوصا در یک سال اخیر در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفته است.، با استفاده از بستر مراکز داده قابل انجام است.
  بالا بودن هزینه برق مصرفی شرکت‌های فعال در حوزه دیتاسنتر از آن دست مسائلی است که مدت‌هاست مطرح می‌شود، اما راهکاری برای آن اندیشیده نشده است.
  اما نامه اخیر وزیر ارتباطات به وزیر نیرو نشان می‌دهد که این وزارتخانه تقریبا ۶ ماه است که دست به کار شده و خواستار محاسبه برق مصرفی دیتاسنتر‌ها دارای گواهینامه از وزارت ارتباطات با تعرفه صنعتی است.
  وزیر ارتباطات شرایط ویژه کشور در زمان کرونا و افزایش استفاده از خدمات الکترونیکی را به عنوان دلایل این درخواست مطرح می‌کند.
  اما در سوی دیگر وزارت نیرو تاکنون با این درخواست بدین دلیل که از نظر وزارت نیرو و با تکیه بر طبقه‌بندی‌های بین‌المللی خدمات، مراکز داده در زیر گروه فعالیت کامپیوتر طبقه‌بندی می‌شود و در این راستا ارایه خدمات مراکز داده در گروه فعالیت‌های خدماتی و نه صنعتی است، موافقت نکرده است.
  «محمدجواد آذری جهرمی» در نامه ارسالی ۱۲ تیرماه سال جاری به وزارت نیرو خاطر نشان کرده است: موافقت با این درخواست، منجر به رشد استفاده از اینترنت و خدمات الکترونیکی، تقویت و توسعه مراکز داده داخلی به عنوان زیرساخت مهم و حیاتی کشور برای جلوگیری از خروج داده از کشور و نهایتا حفظ امنیت آن برای استقرار شبکه ملی اطلاعات خواهد شد.
  وزیر ارتباطات همچنین در نامه ۲۶ مرداد ماه به وزارت نیرو، ضمن تاکید به نقش حیاتی مراکز داده در رفع نیاز‌های پردازشی و ذخیره‌سازی برای تحقق خدمات مختلف دیجیتال با در نظر گرفتن ورود پرشتاب فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی، این مراکز را در افق پنج ساله پیش رو به عنوان یکی از منابع بزرگ مصرف‌کننده انرژی و آلاینده زیست‌محیطی معرفی کرده است. که می بایست با ساماندهی و استانداردسازی فعالیت‌های آن‌ها از چالش‌های پرمخاطره آتی به ویژه در حوزه تامین انرژی و محیط زیست جلوگیری کرد.
  آذری جهرمی افزوده است: طبقه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی بر اساس سیستم بین المللی طبقه‌بندی استاندارد صنایع «آیسیک»، نوعی طبقه‌بندی است که کشور‌ها با پذیرش آن به عنوان یک الگوی ملی، طرح‌ها و گزارش‌های آماری در سطح ملی را براساس آن تنظیم و در انتشار، تجزیه و تحلیل اطلاعات آماری استفاده می‌کنند؛ بنابراین استفاده از آن به عنوان طبقه‌بندی رشته فعالیت‌ها یا کالا‌ها و خدمات گزینه مطلوبی محسوب نمی‌شود، بنابراین تخصیص ندادن تعرفه تولید به مراکز به واسطه طبقه‌بندی آیسیک، جای تامل دارد.
  در ادامه وزیر ارتباطات تاکید کرده که نقش مراکز داده در عصر اطلاعات مانند نقش کارخانه‌های تولیدی در عصر صنعتی است و از این مراکز می‌توان هم به عنوان یک صنعت و هم به عنوان تولیدکننده و تامین‌کننده بستر‌های خدمات محتوایی و فرهنگی نام برد.
  ضمنا آذری جهرمی در این نامه یادآور شده که تاکنون وزارت نیرو به روش‌های غیرمستقیم، تعرفه تولید یا حتی فرهنگی را به این مراکز تخصیص داده و بسیاری از مراکز داده با دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار از وزارت صنعت یا با استفاده از عناوین فرهنگی، با ارائه خدمات به صورت تجاری از تعرفه فرهنگی بهره گرفته‌اند.
  جهرمی هدف از این درخواست را رسیدن به راه‌حل منطقی در تعامل با وزارت نیرو به منظور سامان‌دهی و توزیع نظام‌مند و عادلانه این امر و برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از بیت‌المال و ایجاد رقابت منصفانه در این صنعت اعلام کرد.

  منبع: برق نیوز

  Leave a comment

  Your email address will not be published.