اردکانیان:موافق این نیستم اصلاح مصرف صرفا متوجه مصرف کننده باشد

  انجمن
  اردکانیان:موافق این نیستم اصلاح مصرف صرفا متوجه مصرفکننده باشد

  اردکانیان:موافق این نیستم اصلاح مصرف صرفا متوجه مصرف کننده باشد

  موضوع: وزیر نیرو گفت:در دولت دوازدهم مطابق برنامه وزارت نیرو وارد دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا شدیم؛ این بدان معناست که در عرصه های تولید و مصرف مسئولیت داریم. اینگونه نیست که وقتی به کمبود برخورد می کنیم صرفا اصلاح را از مردم انتظار داشته باشیم. مجموعه عادات مصرفی مردم به نوعی نشات گرفته از برنامه ها و سیاست های بخش تولید و عرضه هم است.
  تاریخ خبر: 7 بهمن ماه 99
  وزیر نیرو با اشاره به برخورداری ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی از شبکه آب سالم و پایدار در سال های فعالیت دولت های یازدهم و دهم گفت: این که هر سال یک میلیون و ۱۵۰ هزار هموطن روستایی و هر هفته ۳۳ روستا به این شبکه با توجه به گستردگی روستاها وصل شده باشند، حاکی از تحول بزرگ توقف ناپذیر و سرمایه ای ماندگار برای ماست.

  «رضا اردکانیان» روز سه شنبه در آیین بهره برداری از ۲۳ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار ۶۸۶ میلیارد تومان در استانهای قم، اصفهان، زنجان و سمنان در سی و هشتمین هفته از پویش هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: به ویژه وقتی که به خاطر بیاوریم بخش عمده ای از این تحولات در سالهایی محقق شده که کشور درگیر جنگ اقتصادی هم بوده و است و امیدواریم قدردان این مجموعه نعمت ها باشیم که به برکت پایداری و هوشمندی ملت ایران حاصل شده است.

  اردکانیان اظهار داشت: منابع مالی این پروژه ها به طور عمده از بخش غیر دولتی تدارک شده و این بدان معناست که به سطحی از توانایی در تدوین مدل های اقتصادی اجرای این طرح ها رسیدیم. قطعا نیروی انسانی ورزیده شده این عرصه در کار احداث تصفیه خانه های فاضلاب کشور متوقف نخواهد شد.

  وزیر نیرو افزود: بازار منطقه نیازمند تخصص و تجربه این نیروی انسانی است و با توسعه روابط اقتصادی به ویژه در کشورهای همسایه می توانیم از این ظرفیت تجدیدپذیر یعنی منابع انسانی ارزنده استفاده کنیم.

  وی افزود: موافق این نیستم که وقتی به موضوع اصلاح مصرف اشاره می شود جهت توجه ما صرفا متوجه مردم به معنای مصرف کننده باشد. اصلاح مصرف با عرصه تولید تفکیک ناپذیر است. همان گونه که برای تدوین سیاستهای تولید ابزار قانونی داریم، در عرصه مصرف هم دستمان بسته نیست. ابزارهای متعددی در اختیار ما است که بتوانیم در عرصه مصرف هم ایفای نقش کنیم.

  وزیر نیرو ادامه داد: اگر در عرصه تولید، عرصه ها، شیوه ها، ابزار و تجهیزات، رسانه ها و صحنه افکار عمومی ابزاری برای کمک به ما در ایفای نقش خودمان در موضوع تولید به حساب می آید و همین ابزار برای ما در عرصه مصرف هم وجود دارد.

  وی افزود: در دولت دوازدهم مطابق برنامه وزارت نیرو وارد دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا شدیم؛ این بدان معناست که در عرصه های تولید و مصرف مسئولیت داریم. اینگونه نیست که وقتی به کمبود برخورد می کنیم صرفا اصلاح را از مردم انتظار داشته باشیم. مجموعه عادات مصرفی مردم به نوعی نشات گرفته از برنامه ها و سیاست های بخش تولید و عرضه هم است. اردکانیان گفت: نیروگاه های کشور در حالی که مشکلی برای تولید ندارند و ظرفیت آماده قابل ملاحظه ای در این بخش وجود دارد، اما به دلیل مشکلات موجود در تامین سوخت مورد نیاز آنها، با کمبودهایی برای تولید برق مواجه هستیم که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

  وی افزود: یک سری راه حل کوتاه مدت و فوری است که هم اینک با کمک وزارت نفت و رسانه ها و نیز مردم به آن پرداخته میشود و این شرایط را پشت سر خواهیم گذاشت، اما چیزی که نباید فراموش شود این است که شاخصه های مصرف گاز در بخش خانگی به هیچ وجه مناسب نیست و باید با کمک خود مردم این روش به سمت اصلاح برود. اردکانیان خاطرنشان کرد: هماینک حدود ۸۰ درصد گازی که توسط وزارت نفت به جامعه عرضه می شود در بخش خانگی و تجاری مورد مصرف قرار میگیرد که اصلا شاخص مطلوبی نیست و مخاطب مطلوب کردن آن هم صرفا مردم نیستند و مجموعه روشها، سیاست ها و ابزار باید به کار گرفته شود.

  وی افزود: در زمان حاضر به میزان ۷ برابر حجم گاز تحویلی برای سوخت نیروگاهها که نه تنها برق مورد نیاز بخشهای خانگی و صنعت بلکه صنعت، معدن و کشاورزی را هم فراهم میکنند به بخش خانگی و تجاری کشور گاز تحویل میشود.

  اردکانیان اظهار داشت: آنچه باید روی آن متمرکز شد این است که در سازمان دولت و بخشهای دولتی و خدماتی بدون خدشه و اختلال در خدمترسانی به مردم، مصرف گاز و برق مدیریت شود و همچنین از مردم هم درخواست کنیم که به میزان محدودی سعی کنند مصرف گاز خانگی را با یکی دو درجه کاهش دمای فضای مسکونی خود مدیریت و اصلاح کنند تا بتوایم این شرایط را پشت سر بگذاریم.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.