اصرار بر برگزاری نمایشگاه سوت و کور صنعت برق

  انجمن
  اصرار بر برگزاری نمایشگاه سوت و کور صنعت برق

  وزیر نیرو:کارنامه درخشان صنعت برق در دنیای کرونازده

  موضوع: اصرار وزارت نیرو و متولیان برگزاری این نمایشگاه بر برگزاری بزرگترین رویداد اقتصادی صنعت برق در شرایط کرونا موجب شده تا امسال نمایشگاه با حضور حدود ۲۰۰ شرکت برقی و تنها یک شرکت خارجی برگزار شود. این درحالی است که در دوره‌های گذشته بیش از ۵۰۰ شرکت در این رویداد حاضر میشدند.

  اینکه بازدید این نمایشگاه برای عموم آزاد نیست و فقط فعالان صنعت برقی می‌توانند بازدید کنند. نمایشگاه صنعت برق تنها جایی بود که صدای بخش خصوصی رساتر شنیده میشد و جلسات و گردهمایی‌های آن‌ها با حضور حداقلی مقامات دولتی می‌توانست به گفت و گویی دوسویه منجر شود.
  تاریخ خبر: 22 دی ماه 99
  از اسفند سال گذشته که کرونا کشور را به حالت نمیه تعطیل درآورد نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های برقی یا برگزار نشدند و یا با استقبال خیلی کم و شرایط دشوار برگزار شدند. بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق قرار بود از ۸ تا ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۹ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شود که به‌دلیل هشدار‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با شیوع کرونا در شهر تهران به تعویق افتاد و عجیب‌تر اینکه به روز‌هایی موکول شده است که شرایط کرونا بدتر از آبان ماه امسال می‌باشد.
  اصرار وزارت نیرو و متولیان برگزاری این نمایشگاه بر برگزاری بزرگترین رویداد اقتصادی صنعت برق در شرایط کرونا موجب شده تا امسال نمایشگاه با حضور حدود ۲۰۰ شرکت برقی و تنها یک شرکت خارجی برگزار شود. ۲۰۰ شرکتی که خیلی از آن‌ها هم عملا نیازی به نمایشگاه نداشته و یا حتی دولتی و شبه دولتی هستند. این درحالی است که در دوره‌های گذشته بیش از ۵۰۰ شرکت در این رویداد حاضر میشدند.
  از همه مهمتر اینکه بازدید این نمایشگاه برای عموم آزاد نیست و فقط فعالان صنعت برقی می‌توانند بازدید کنند. بعید می‌دانم امروزه که دسترسی به اطلاعات شرکت‌ها با یک سرچ ساده میسر شده است فعالان صنعت برقی هم بتوانند در شرایطی که منع تردد بین جاده‌ای وجود داشته و هنوز شرایط حاد کرونا در کشور باقیست، از این نمایشگاه استقبال خوبی داشته باشند.
  نمایشگاه صنعت برق تنها جایی بود که صدای بخش خصوصی رساتر شنیده میشد و جلسات و گردهمایی‌های آن‌ها با حضور حداقلی مقامات دولتی می‌توانست به گفت و گویی دوسویه منجر شود. گفت و گویی که مقامات ما همیشه از آن فراری بوده اند و ترجیح داده اند سخنران تریبون‌های یکطرفه باشند و شاید برگزاری نمایشگاه سوت و کور امسال به بهانه کرونا، برگزاری ساده و مدیریت حاشیه‌های آنرا راحت‌تر نماید چه حتی به قیمت خطر جانی همکاران برقی تمام شود.
  برق نیوز از ابتدا تا سال گذشته این رویداد را پوشش می‌داد و حضوری فعال در این بزرگترین رویداد صنعت برقی کشور داشت. از سال گذشته فشار‌های روابط عمومی وزارت نیرو بر مسئولان برگزاری نمایشگاه موجب شد تا شرایط پوشش رسانه‌ای این رویداد تغییر کند و ما نیز بدون میکسدزون و برپایی غرفه آنرا پوشش دهیم. امسال که دیگر نمایشگاهی نیست و بیشتر برای رفع مسئولیت برگزار شده تا دستاوردی برای صنعت برق و کشور داشته باشد.
  امیدواریم خرید واکسن خارجی که قرار بود از محل مطالبات برقی ایران از عراق پرداخت شود به سرانجام برسد تا کشور زودتر از شرایط بحران خارج شده و مردم و کسب و کار‌های بخش خصوصی بیش از این لطمه نبینند. وزارت نیرو نتوانست در دوران کرونا از مجموعه تحت مدیریتش به خوبی حمایت کند و حتی کارکنان صنعت برق در شرایط اوج بحران کرونا که اکثر اداره‌ها تعطیل شده و دورکاری شده بودند سرکار حاضر شدند و تعداد زیادی از همکاران صنعت برقی مان نیز بر اثر کرونا جان باختند.
  ستاد پشتیبانی علمی صنعت برق در مواجهه با بحران شیوع کرونا را در پژوهشگاه نیرو راه ندازی کردند تا بصورت علمی به مقابله با کرونا بروند. نتیجه آنرا سیداعتضاد مقیمی مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت توانیر در ابلاغیه‌ای با عنوان توصیه بهداشتی ساده و بی خطر برای پیشگیری از شیوع کرونا اعلام کرد: برقی‌ها هر روز و به صورت یک عادت آب نمک غرغره کنند تا کرونا نگیرند.
  نمایشگاه بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر اسفندماه ۹۸ برگزار نشد و امیدواریم تا شرایط برگزاری نمایشگاه‌ها در کشور ایجاد نشود و امکان بازدید عموم فراهم نگردد این رویداد نیز برگزار نگردد. قبلا نیز نمایشگاه صنعت برق هر دو سال یکبار برگزار میشد و میشد امسال هم قید آنرا زد. حالا که نصف و نیمه برگزار کرده اید لااقل امکان بازدید عموم را فراهم کنید (البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا) تا دستاوردی برای شرکت کنندگان نیز داشته باشد.
  یادش بخیر وزیر نیرو سال گذشته گفت: شعار امسال ما برای صنعت برق سنکرون کردن بخش خصوصی و دولتی است و ژنراتور‌های هر دوبخش باید باهم بتوانند بار فعلی را پاسخ دهند.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.