ابلاغ دستورالعمل جدید برای برق ماینرها/ ۱۶ درصد افزایش تعرفه برای پرمصرف ها/ به زودی اجلاس کمیسیون مشترک در کابل

  انجمن
  ابلاغ دستورالعمل جدید برای برق ماینرها/ ۱۶ درصد افزایش تعرفه برای پرمصرف ها/ بهزودی اجلاس کمیسیون مشترک در کابل

  ابلاغ دستورالعمل جدید برای برق ماینرها/ ۱۶ درصد افزایش تعرفه برای پرمصرف ها/ به زودی اجلاس کمیسیون مشترک در کابل

  موضوع: وزیر نیرو در جمع خبرنگاران از ابلاغ دستورالعمل جدید در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از برق ماینر خبر داد و افزود: طی هفته جاری دستورالعمل جدیدی را در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از برق ماینرها ابلاغ میکنیم.
  تاریخ خبر: 17 فروردین
  رضا اردكانيان روز سه شنبه در حاشیه آئین افتتاح پروژه های توزیع نیروی برق سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع تغییر دولت و چالش های صنعت آب و برق طی امسال، اظهار کرد: برنامه ریزی در دستگاه های خدماتی مثل وزارت نیرو به این ترتیب است که اهمیت امسال مثل سال های قبل خواهد بود، البته به این نکته مهم توجه داریم که امسال به دلیل انتخابات و ضرورت حضور حداکثری مردم و طبیعتاً توجهی که ممکن است دیگران از بیرون به کشور به جهت خدشه وارد کردن به این ضرورت (حضور حداکثری) داشته باشند، باید در جهت خدمت رسانی و فراهم بودن شرایطی که رضایت خاطر مناسبی را فراهم کند، تلاش کنیم.

  وی با بیان اینکه شرایط تولید برق شرایط خوبی است، اضافه کرد: واحدهایی را که باید در مدار باشند مطابق برنامه قرار دادیم، واحدهایی که تحت تعمیرات سالیانه هستند، انشاءالله قبل از فصل گرم به مدار خواهند آمد، واحدهای جدیدی که باید افتتاح شوند افتتاح خواهند شد و توافقاتی که باید برای رعایت ملاحظات مربوط به ساعات اوج بار با مصرف کنندگان بزرگ صورت گیرد هم انجام خواهد شد.

  وزیر نیرو ادامه داد: مهم تر از این موضوعات خود مردم هستند که در استفاده از دستگاه های سرمایشی به ویژه در مناطق گرمسیری کشور، انشاءالله رعایت بیش از پیش خواهند داشت، چرا که ما هنوز گرفتار بیماری کووید ۱۹ هستیم و میبایست با اطمینان خیلی بیشتری عرضه برق را به همه مراکز درمانی، خدماتی و مسکونی صورت بگیرد.

  وی خاطرنشان کرد: در بخش آب شرایط کمی متفاوت است، در سالآبی جاری به نسبت سال قبل و به نسبت متوسط بلندمدت با کاهش بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بارشها مواجه هستیم، باید ضمن حفظ اولویت مصارف شرب، بهداشت و طبیعتاً بخش بزرگ و مهم مصرف کنندگان آب شیرین یعنی بخش کشاورزی، توجه کافی و لازم را نسبت به شرایط داشته باشیم.

  اردکانیان با بیان اینکه همکاران ما با جدیت برنامه ریزی تامین آب شرب را طی امسال در دستور کار دارند، یادآور شد: دولت توجه و حمایت خوبی در این زمینه داشته و در بودجه ۱۴۰۰ احکام بسیار خوبی را در اختیار وزارت نیرو قرار داده که امیدواریم نتیجه اجرای این احکام رونق و شکوفایی مناسبتری در عرضه آب و برق باشد؛ مخصوصا در بخش آب شرب به ویژه در مناطق روستایی گشایش های بسیار خوبی هم در لایحه بودجه دولت هم در تصمیمات نهایی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که در مجموع شرایط بسیار خوبی برای صنعت آب و برق از حیث بودجه ۱۴۰۰ فراهم است.

  به گفته وی، مصرف غیرمجاز آب و برق به حکم قانون خلاف و جرم بوده و به حکم اخلاق نیز کاری غیر اخلاقی است و ما با ابزار اختیارات قانونی که داریم قطعاً با این موضوع بدون اغماض برخورد خواهیم کرد.

  وزیر نیرو از ابلاغ دستورالعمل جدید ایجاد گشایش برای استفاده از انرژی در تولید رمز ارزها خبر داد و افزود: در همین هفته جاری دستورالعمل جدیدی را در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از انرژی در تولید رمز ارزها ابلاغ می کنیم. این مهم یک کار دو منظوره بوده که هم استفاده کنندگان مجاز به تولید رمز ارزها بتوانند از آن بهره گیری کرده، هم رونقی در توسعه تجدیدپذیرها صورت گیرد. وی استفاده غیرمجاز از انرژی را کاری غیرمجاز و غیر اخلاقی دانست و یادآور شد: وقتی که قانون راه استفاده قانونی و مجاز را باز گذاشته، استفاده غیرمجاز از انرژی برای تولید رمز ارزها هیچ تفاوتی با دست در جیب مردم کردن ندارد و مانند یک منزل است که در ورودی دارد اما به جای وارد شدن از در ورودی از دیوار خانه مردم بالا برود. وزیر نیرو تصریح کرد: اگر در رابطه با این موضوع (استفاده غیرمجاز از انرژی) برخورد صورت نگیرد و این مسئله توسعه پیدا کند، اثر جدی خود را روی عرضه انرژی در مواقع حساس خواهد گذاشت و همه آسیب می بینند.

  امیدواریم مردم نیز به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

  وی اظهار کرد: دولت در زمینه ضوابط، مقررات و تسهیلات، از ابتدای سال به نحو مناسبی ایجاد گشایش کرده و به جدیت با استفاده غیرمجاز از منابع انرژی برخورد می کند.

  اردکانیان در خصوص تعرفه آب و برق نیز عنوان کرد: از سال ۹۷ بر اساس آنچه که دولت تصویب کرد هر سال تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت ماه فارغ از توجه به نرخ تورم، در مورد کسانی که الگوی مصرف را رعایت میکنند فقط ۷ درصد افزایش پیدا میکند و در همان مصوبه ذکر شده که کسانی که بیشتر از الگوی معین، مصرف داشته باشند ۱۶ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت.

  وی با اشاره به سیاست وزارت نیرو در قبال آب شیرینکنها نیز یادآور شد: ما از ساخت آب شیرینکن توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در مناطقی که کشور نیاز دارد، قطعاً حمایت میکنیم. همین امسال در بودجه رقم مناسبتری نسبت به سال گذشته برای خرید تضمینی آب شیرین پیشبینی شده است.

  وزیر نیرو اضافه کرد: اتفاق بزرگی که در این دولت رخ داده این است که هماکنون استان هرمزگان به عنوان یکی از استانهای گرمسیری و در معرض خشکسالی، حدود ۵۰ درصد آب خود را از آبشیرینکنها تامین میکند که نقطه امیدبخشی است. در استان بوشهر نیز طرحهای بزرگی در این زمینه در دست اجراست.

  وی با اشاره به آغاز پروژه جدید سدسازی در کشور افغانستان ادامه داد: اینکه کشورها برای سدسازی اقدام کنند اتفاق غیر معمولی نیست، مخصوصاً در زمانی که بحث خشکسالیها و ترسالیهای متوالی مطرح می شود. طبیعتا یکی از راه‎های مقابله با خشکسالی، سدهایی است که از طریق آن در مواقع ترسالی بتوان آب شیرین را ذخیره و در مواقع خشکسالی استفاده کرد.

  اردکانیان خاطرنشان کرد: ما با همسایگان خود بر نحوه استفاده از منابع آب مشترک در رودخانههای مرزی معاهداتی داریم آن معاهدات به صورت دقیق اجرا می شود و همه بر اجرای این معاهدات متعهد هستند.

  وزیر نیرو در پایان تاکید کرد: بحثهای زیست محیطی به ویژه در مناطق مرزی حائز اهمیت بوده که در دستور کار مذاکرات مشترک بین ایران و افغانستان نیز است و وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاریهای ایران و افغانستان بهزودی اجلاس کمیسیون مشترک را در کابل برگزار خواهد کرد و این مسائل هم در کنار بقیه مواردی که به توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور منجر خواهد شد مورد بحث واقع میشود.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.