آغاز خرید برق صنایع بزرگ از بورس و معاملات دوجانبه

  انجمن
  آغاز خرید برق صنایع بزرگ از بورس و معاملات دوجانبه

  آغاز خرید برق صنایع بزرگ از بورس و معاملات دوجانبه

  موضوع: خرید برق توسط صنایع بالای ۵ مگاوات از طریق بورس انرژی یا قراردادهای دوجانبه آغاز شد.
  تاریخ خبر: 5 اردیبهشت
  مصطفی رجبی مشهدی گفت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران در مهر سال ۱۳۹۹، مقرر شده بود که صنایع بالای ۵ مگاوات، برق خود را از طریق بورس انرژی یا معاملات دوجانبه تامین کنند.

  وی با بیان اینکه این اقدام با هدف کاهش نقش دولت در تعیین قیمت و مشخص شدن نرخ برق از طریق رقابت انجام شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر توانیر به عنوان خریدار انحصاری برق است و آن را با تعرفه های تفکیکی به صنایع واگذار میکند.

  رجبی مشهدی افزود: با این مصوبه این امکان فراهم می شود که صنایع بالای ۵ مگاوات، برق مورد نیاز خود را از طریق بورس یا قراردادهای دوجانبه خریداری کنند.

  سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه و با توجه به زمانبندی انجام شده، این معاملات از اردیبهشت ماه امسال باید آغاز می شد، چرا که می بایست زیرساخت های مورد نیاز تامین و صنایع نیز کد معاملاتی دریافت میکردند.

  رجبی مشهدی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۹۰ صنعت کشور که حدود ۲۷ درصد مصرف انرژی خود را به اختصاص می دهند، مشمول این مصوبه هستند، تاکید کرد: شرکت هایی که در حال حاضر کد معاملاتی بورس دریافت نکرده اند یا امکان خرید برق از طریق بورس را در این مقطع زمانی ندارند، باید الحاقی های را با شرکت های برق منطقه ای یا توزیع امضا کنند. وی ادامه داد: بر اساس این الحاقیه، شرکت های برق به نیابت از صنایع، برق مورد نیاز آنان را از طریق بورس خریداری خواهند کرد. سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه با اجرای این مصوبه شرکت های تولیدکننده می توانند برق تولیدی خود را به صورت نقدی بفروشند و سرعت نقدشوندگی درآمدهای خود را افزایش دهند، خاطرنشان کرد: این مصوبه کمک خواهد کرد تا میزان سرمایه گذاری ها در صنعت برق افزایش یابد.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.