نرخ معاملات برق در بورس چقدر است؟

  انجمن
  نرخ معاملات برق در بورس

  نرخ معاملات برق در بورس چقدر است؟

  موضوع: سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه قیمت تعرفه برق صنعتی ۸۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است، گفت: در شرایط کنونی معاملات برق در بورس با قیمت ۶۰ درصد قیمت برق صنعتی یعنی ۴۶ تومان به ازای هر کیلووات ساعت انجام می‌شود.
  تاریخ خبر: 11 مهر ماه 99
  سخنگوی صنعت برق گفت: مبلغ خرید تضمینی نیروگاه‌های خورشیدی و بادی میانگین ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است و برای برق حرارتی که دارای قرارداد خرید تضمینی هستند به ازای هر کیلووات ساعت ۲۳۰ تومان است.
  سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه قیمت تعرفه برق صنعتی ۸۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است، گفت: در شرایط کنونی معاملات برق در بورس با قیمت ۶۰ درصد قیمت برق صنعتی یعنی ۴۶ تومان به ازای هر کیلووات ساعت انجام می‌شود.
  مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه تنها مشترکانی که دارای قرارداد اتصال هست و مصرف لحظه‌ای کارخانه آن‌ها بیش از ۵ مگاوات است می‌توانند برق مورد نیاز خود را از طریق بورس تامین کنند، افزود: شرکت‌های که مصرف برق آن‌ها بیش از ۵ مگاوات در لحظه دارند در سال حدود ۴۰ میلیارد کیلووات ساعت مصرف برق دارند که از میزان حدود ۱۷ میلیارد کیلووات ساعت از طریق بورس برق مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.
  او درباره هدف دولت از حمایت عرضه برق در بورس، تصریح کرد: عرضه برق از طریق بورس باعث کاهش تصدی گری دولت در تامین برق می‌شود، زیرا شرکت‌های تولیدکننده برق می‌توانند از این طریق برق خود را در بازار عرضه می‌کنند و شرکت‌های عرضه کننده با فروش نقدی می‌توانند تامین مالی کنند.
  سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه ما در حال حاضر قرارداد‌های نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور داریم که به صورت خرید تضمینی و ۲۰ ساله است، اظهار کرد: با توجه به اینکه تولید برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی و بادی گرانتر است برق آن‌ها هم از طریق خرید تضمینی انجام می‌شود. در واقع مبلغ خرید تضمینی متناسب با نوع نیروگاه میانگین ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است و برای برق حرارتی که دارای قرارداد خرید تضمینی هستند به ازای هر کیلوات ساعت ۲۳۰ تومان است و شرکت‌های که قرارداد خرید تضمینی آن‌ها پایان می‌یابد برق خود را در بازار عمده فروشی می‌فروشند که قیمت برق در اوج مصرف حدود ۱۰۰ تومان است.
  او درباره اینکه چرا قرارداد‌ها بعد از ۲۰ سال تمدید نمی‌شود، تصریح کرد:، زیرا میزان کارایی نیروگاه‌ها پس از این دوره کاهش می‌یابد، البته بعد از ۲۰ سال این نیروگاه‌ها از رده خارج نمی‌شوند، اما به طور قطع راندمان آن‌ها کاهش می‌یابد.
  رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه در برنامه بلندمدت ما به دنبال استفاده از بورس برای تامین تمام برق کشور هستیم، گفت: در واقع هدف ما این است که مشترکانی که مصرف آن‌ها یک کیلووات ساعت است بتوانند برق خانگی را از طریق بورس تامین کنند این یک کیلوات ساعت برابر با مصرف ۲۴ ساعت برق یک یخچال است یا میزان برق مصرفی شارژ تلفن همراه در یک سال. از این رو مصرف خانگی هم شامل تامین از طریق بورس هم در آینده می‌تواند باشد.
  او با اشاره به اینکه حجم معاملات بورس برق در ۵ ماهه نخست امسال، ۳.۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده است، اظهار کرد: در سال جاری حجم معاملات برق در بورس حدودی ۴ میلیارد کیلووات ساعت با متوسط قیمت برق ۴۶۳ ریال به ازای هر کیلووات ساعت است که این قیمت حدود ۶۰ درصد متوسط بها برق صنعتی براساس تعرفه تکلیفی و۳۰ درصد کمتر از قیمت‌های بازار عمده فروشی است مجموع میزان برق قرارداد‌های دو جانبه حدود ۶ میلیارد کیلووات ساعت است.
  سخنگوی صنعت برق با اشاره به این که در سال ۹۹ میزان اوج مصرف برق در کشور به رقم بسیار پایین و مطلوبی رسید اظهار کرد:برای کاهش برق در ساعات اوج مصرف کشاورزان پمپ‌های کشاورزی را در ساعت ۱۳ تا ۱۷ خاموش کرده و به ازای آن ۲۰ ساعت برق رایگان هدیه گرفتند و مشترکان خانگی که امسال کم‌تر از سال قبل برق مصرف کردند نرخ برق با الگوی خوش‌مصرفی وزارت نیرو مورد محاسبه قرار گرفت.
  مصطفی رجبی‌مشهدی با تاکید بر اینکه حدود ۳۰ درصد از تعداد مشترکان هر منطقه از کشور که از وسایل برقی پر مصرف متعدد استفاده نمی‌کنند را مشترکان کم‌مصرف تشکیل می‌دهند و این مشترکین که در یک ماه کم‌مصرف بوده اند و تخفیف ۱۰۰ درصد گرفته اند اگر درماه‌های بعد میزان مصرف بیشتری داشته باشد، شامل چرخه تخفیف نمی‌شود.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.