سرمایه گذاری در احداث بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی تسهیل می شود

  انجمن

  سرمایه گذاری در احداث بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی تسهیل می شود

  موضوع: مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: تا پایان امسال حدود هشت هزار میلیارد تومان از محل بند “و” تبصره یک قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه گذارانی میشود که واحدهای بخار خود را از طریق قراردادهای بیع متقابل به پایان رسانده و سوخت صرفه جویی شده آنها نیز اندازه گیری شده است.
  تاریخ خبر: 18 اذر ماه 99
  “محسن طرزطلب” در سیویکمین هفته از پویش هرهفته_الف_ب_ایران و افتتاح پروژه سازوکاری تسهیل سرمایهگذاری در احداث بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی با اعلام این خبر افزود: با تلاشهای صورت گرفته سازوکار لازم برای تسهیل در بازپرداخت تعهدات قراردادهای پروژههای نیروگاهی بیع متقابل و ایجاد بستر مناسب برای تامین مالی جهت سرمایه گذاری پروژه های جدید این بخش نهایی شده است.

  وی ادامه داد: در قراردادهای بیع متقابل برای احداث واحدهای جدید بخار مکانیزم بازگشت سرمایه این پروژهها از محل سوخت صرفه جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی کرده و پس از بهره برداری واحدها، هزینه سرمایه گذاری در قالب سوخت صرفه جویی شده پرداخت میشود.

  طرزطلب گفت: در این روش تمامی منابع پروژه توسط سرمایه گذار و عمدتا با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود و وزارت نیرو طبق قانون متعهد است اصل و فرع سرمایه پروژه را ظرف دو سال بازپرداخت کند. از این جهت این طرحها جزو پروژه های استثنایی در کشور است؛ چرا که هیچ پروژه ای در کشور این امکان را ندارد که فردی سرمایه گذاری ارزی کرده باشد و دولت دو ساله بتواند سرمایه را بازگرداند.

  مدیرعامل شرکت برق حرارتی افزود: با احداث واحدهای بخار سیکل ترکیبی از محل قراردادهای بیع متقابل مقرر شده تا ضمن ایجاد هفت هزار و ۶۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، سالانه ۱۱ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی شده و از انتشار ۱۶ میلیون تن گازهای گلخانه ای جلوگیری به عمل آید.

  وی با تاکید بر اینکه این اقدام راندمان نیروگاه های گازی از ۳۳ درصد به حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت، اضافه کرد: پراکندگی این پروژه ها در ۱۹ استان کشور توزیع شده است که چهار و ۹۸۰ مگاوات از این ظرفیت مربوط به بخش خصوصی و دو هزار و ۸۰ مگاوات از آن نیز مربوط به واحدهای بخش دولتی است.

  طرزطلب افزود: تاکنون ۱۸ واحد بخار به ظرفیت سه هزار و ۶۰ مگاوات و با سرمایهگذاری ۲.۴ میلیارد یورو در حال اجراست که در حال حاضر هفت واحد آن به ظرفیت یک هزار و ۱۲۰ وارد مدار شده است و تا پایان امسال و سال آینده نیز ۱۱ واحد به ظرفیت یک هزار و ۹۴۰ مگاوات دیگر نیز به بهره برداری خواهند رسید.

  وی با تاکید بر اینکه ۲۵ واحد به ظرفیت چهار هزار مگاوات نیز در مرحله آماده سازی تمهیدات است، ادامه داد: برای این پروژهها نیز ۳.۲ میلیارد یورو سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است تا برای سال های آتی نیز کشور دچار کسری برق در زمینه تولید نشود.

  مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه بازپرداخت منابع این پروژه ها از محل سوخت صرفه جویی خواهد بود، گفت: سال گذشته از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه ۳۷۰ میلیارد تومان بابت بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو برای پروژه های بیع متقابل اختصاص یافت و امسال نیز در قانون ۳۶۲ میلیارد تومان برای امر در نظر گرفته شده که امیدواریم تا پایان سال این رقم را نیز محقق کنیم.

  طرزطلب خاطرنشان کرد: موضوع مهم در این بخش استفاده از بند “و” تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ برای بازپرداخت بدهی های دولت از طریق شرکت نفت است که از این محل نیز هشت هزار میلیارد تومان طرحهای بیعمتقابل نیروگاهی در نظر گرفته شده است.

  وی با تاکید بر اینکه تاکنون ۱۵ درصد از منابع این بخش مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: در تلاشیم با اقدامات صورت گرفته بتوانیم تا پایان سال دو رقم یاد شده را دریافت کرده و در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که واحدهای بخار آنها به اتمام رسیده، سوخت صرفه جویی شده اندازه گیری شده و به تایید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه رسیده است.

  مدیرعامل شرکت برق حرارتی یادآور شد: پیش از این سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه پرند به تایید کارگروه مشتکل از وزارت خانه های نیرو و نفت و سازمان برنامه و بودجه رسید و معادل ۲۴.۷ میلیون دلار در اختیار سرمایه گذار قرار گرفت.

  طرزطلب تاکید کرد: با اصلاح قراردادهای بیع متقابل در فضایی جدید امیدواریم ظرف سه ماه آینده هشت هزار میلیارد تومان یاد شده به همراه ۳۶۲ میلیارد تومان قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه گذارانی شود که پروژه های بیع متقابل آنها به اتمام رسیده و سوخت صرفه جویی شده نیز اندازه گیری شده است.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.