رشد بی سابقهی منایع تجدیدپذیر در ۲۰۲۰ با وجود کرونا/ انرژی خورشیدی ارزانترین منبع برق در تاریخ

  انجمن
  رشد بی سابقهی منایع تجدیدپذیر در ۲۰۲۰ با وجود کرونا/ انرژی خورشیدی ارزانترین منبع برق در تاریخ

  رشد بی سابقه ی منایع تجدیدپذیر در ۲۰۲۰ با وجود کرونا/ انرژی خورشیدی ارزانترین منبع برق در تاریخ

  موضوع: بیماری همه گیر کووید- ۱۹ مانعی برای رشد جهانی منابع انرژی پایدار نبوده است و البته سال ۲۰۲۰ با تقاضای بی سابقه در این زمینه مواجه شد و ۲۶۰ گیگاوات ظرفیت را اضافه کرد. آژانس بین المللی انرژی (IEA) عنوان کرد: در حال حاضر، انرژی خورشیدی ارزانترین منبع برق در تاریخ است.
  تاریخ خبر: 4 شهریور 1399
  و سوم کل گازهای گلخانهای، حاصل از تولید انرژی است، بنابراین توجه به منابع تولید انرژی پاک، عامل اصلی مبارزه با تغییرات آبوهوایی خواهد بود. آژانس بینالمللی انرژیهای تجدیدپذیر (IRENA) گزارش کرد: در حالیکه تغییر و تحول انرژی روندی غیرقابل توقف است، با این وجود استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر رو به افزایش است. در اینجا برخی از تغییرات تاریخی اخیر در استفاده از انرژی که این روند را نشان میدهد، ارائه شده است. IRENA عنوان کرد: ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ در سطح جهانی، ۲۶۰ گیگاوات (GW) اضافه شد که نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته و تمام رکوردهای قبلی را شکسته است.

  بر اساس آمار ظرفیت انرژیهای تجدیدپذیر آژانس در سال ۲۰۲۱، بیش از ۸۰ درصد از کل ظرفیت برق جدید در سال گذشته از انرژی تجدیدپذیر بود و با احتساب انرژی خورشیدی و باد، ۹۱ درصد انرژیهای تجدیدپذیر جدید را نشان میدهد. همچنین تقاضا برای سوختهای فسیلی از ۶۴ گیگاوات به ۶۰ گیگاوات در مدت مشابه کاهش یافته است. فرانچسکو لا کامارا، مدیرکل آژانس گفت: این آمار انعطافپذیری و امید قابل توجهی را نشان میدهد.

  پنجم آوریل، رکورد انرژی تجدیدپذیر کشور انگلیس شکسته شد. شبکه برق این کشور به سبزترین سبکی که تاکنون وجود داشته رسیده است و منابع انرژی کربن صفر شامل باد، خورشید و انرژی هستهای ۸۰ درصد ترکیب انرژی را تشکیل دادند. در همان زمان، شدت کربن برق (اندازهگیری میزان انتشار دیاکسیدکربن در هر واحد برق مصرفی) به ۳۹ گرم کاهش یافت که کمترین میزان در تاریخ بوده است. به گفته آژانس بینالمللی انرژی (IEA)، انرژی خورشیدی سلطان جدید تامین برق خواهد بود و بهنظر میرسد برای گسترش آماده شده است. گزارشها نشان میدهد، انرژی تجدیدپذیر به علت منابع گسترده در دسترس، کاهش هزینه و حمایت در بیش از ۱۳۰ کشور جهان، رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است.

  IEA میگوید: «در حال حاضر، انرژی خورشیدی برای طرحهایی با هزینه کم و از منابع باکیفیت بالا، ارزانترین منبع برق در طول تاریخ است.» این موضوع در بسیاری از کشورها از جمله ایالاتمتحده، اتحادیه اروپا، چین و هند مقرونبهصرفهتر از زغالسنگ و گاز است.

  در حال حاضر، استخرهای شنا، پارکینگها، انبارها و ساختمانهای محلی در آدلاید، مرکز ایالت استرالیای جنوبی به طور کامل از انرژیهای تجدیدپذیر تامین میشوند. این تغییر میزان انتشار را بیش از ۱۱ هزار تن در سال (معادل تردد ۳۵۰۰ اتومبیل در جاده) را کاهش میدهد. تشویق و حمایت دولت برای نصب سیستم خورشیدی پشتبام به این کشور کمک کرد تا در سال ۲۰۲۰ به سطح جدید انرژی خورشیدی دست یابد. تا پایان دسامبر، ۹.۳ گیگاوات ظرفیت خورشیدی (معادل ۶ نیروگاه زغالسنگ) و ۲۵ برابر افزایش ظرفیت نصبشده در مقایسه با سال قبل افزوده شده است.

  بر اساس اطلاعات شرکت برق در کشورویتنام، در حال حاضر، بیش از ۱۰۱ هزار سیستم خورشیدی پشتبامی در خانه، دفاتر و کارخانههای سراسر این کشور نصب شده است. کشور ویتنام در گذشته برای تولید برق به شدت به ذغالسنگ وابسته بود. این رتبهبندی میتواند به سیاستگذاران و رهبران تجارت کمک کند تا زمانی را برای انتقال انرژی موفق را درنظر گیرند.

  منبع: ایسنا

  Leave a comment

  Your email address will not be published.