ادعای مدیریت پر افتخار وزارت نیرو درباره تابستان بدون خاموشی / توافق نامه های تحمیلی صنایع!

  انجمن

  ادعای مدیریت پر افتخار وزارت نیرو درباره تابستان بدون خاموشی / توافق نامههای تحمیلی صنایع!

  موضوع: در حالی که در تابستان سال جهش تولید وزارت نیرو ادعای مدیریت پرافتخار و رد کردن تابستان بدون خاموشی را داشت، بررسیها نشان میدهد واحدهای صنعتی در این مدت با هفتهای بیش از ۱۰ ساعت قطعی برق، خسارتهای میلیاردی را متحمل شدند. این در حالی بود که برق پاساژهای لاکچری شمال شهر حتی یک ثانیه قطع نمیشود.

  تاریخ خبر: 19 اذر ماه 99

  هرساله وقتی نیمه اول تمام و وارد نیمه دوم سال میشویم فرصتی دست میدهد تا عملکرد بسیاری از دستگاهها را در ماههایی که گذشته، مورد بررسی قرار گیرد.

  در حوزه صنعت و تولید نیز میتوان با توجه به مستندات و واقعیتها، عملکرد دستگاههای مسئول و مرتبط در این حوزه را مورد ارزیابی قرار داد تا از نتایج حاصله، فارغ از بررسی عملکرد مسئولان، چالشها و مشکلاتی را که مانع تولید بودند، شناسایی و در جهت رفع و پیشگیری از تکرار آن در سال آینده، اقدام کرد.

  در نیمه اول سالی که گذشت فارغ از عملکرد مسئولان حوزه صنعت، تولید و شهرکهای صنعتی که در گزارشهای بعدی به صورت مفصل به آنها خواهیم پرداخت، عملکرد برخی دستگاهها و سازمانهای خدمات دهنده مثل وزارت نیرو به صورت عام و شرکت توانیر به صورت خاص که برق واحدهای صنعتی و تولیدی را تامین میکنند، قابل توجه بود و علیرغم اینکه مدعی مدیریتی پرافتخار بودند، اما واقعیت و مستندات روایت دیگری دارند.

  عملکرد وزارت نیرو در نیمه اول سال جاری

  مدیرعامل شرکت توانیر چندی پیش در مصاحبهای گفته بود، امسال هزار مگاوات نیاز مصرف مشترکان جدید به همراه هزار مگاوات نیاز صنایع جدید تامین شد و در نهایت تابستان سخت، ولی افتخارآمیزی برای صنعت برق رغم خورد.

  متولیزاده گفته بود، مدیریت بار و مصرف انرژی طی تابستان امسال با ۱۳ هزار میلیارد تومان صرفه جویی خرید برق از نیروگاههای خصوصی همراه شده و محدودیتی برای بخش تولید ایجاد نشده است.

  مدیرعامل شرکت توانیر طی ماههای اخیر بارها با حضور در رسانههای دیداری و شنیداری و دادن مصاحبه و گزارشهای مختلف به رسانههای مکتوب و مجازی، مدعی این مدیریت افتخارآمیز و گذراندن تابستان بدون خاموشی و نبود مشکل برای تولیدکنندگان شد، اما آیا واقعا همینطور بوده؟

  آیا در این مدت تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی، هیچگونه مشکلی در تامین برق نداشتند و با قطعی برق روبرو نبودند؟

  خدمات وزارت نیرو به واحدهای صنعتی در سال جهش تولید

  پیامها و تماسهای تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان در واحدهای صنعتی واقع در شهرکها و مناطق صنعتی حاکی از این است که این سکه روی دیگری نیز دارد.

  تولیدکنندگانی که میگویند در سال جهش تولید، برخی مسئولان و دستگاههای مختلف بصورت عام و وزارت نیرو و شرکت توانیر بصورت خاص، نفس تولید را گرفتند و ما را از ابتداییترین نیازهای فعالیت خود مثل برق و آب، محروم کردند و ما را با خسارتهای میلیاردی قابل توجه و در برخی مواقع حتی غیرقابل جبران روبرو کردند و کوچکترین توجهی نیز بابت این موضوع به ما نکردند.

  اما براستی واقعیت چیست؟ موفقیت و شاگرد اول بودن وزیر نیرو و تابستان پرافتخاری که مدیرعامل شرکت توانیر از آن دم میزند را باور کنیم یا خسارتهای میلیاردی قابل توجه که تولیدکنندگان و فعالان واحدهای صنعتی بواسطه قطعی برق متحمل شدند؟

  خبرنگار در این رابطه به چند شهرک صنعتی بزرگ استان تهران مثل شمسآباد، عباسآباد و قدس رفته و با تعدادی از مدیران عامل، اعضای هیات مدیره و مدیران واحدهای صنعتی مستقر در این شهرکها به گفتگو نشسته تا از نزدیک و از زبان خود آنها واقعیت را بشنود.

  شهرک صنعتی عباس آباد

  رئیس هیئت مدیره شهرک صنعتی عباس آباد در رابطه با وضع این شهرک صنعتی از نظر آب و برق و سایر نیازهای اولیه فعالیت هر واحد صنعتی گفت: شهرک صنعتی عباس آباد با وسعت هزار و بیست هکتار و دوهزار و صد قرارداد با شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران در هفت زون غذایی، شیمیایی، برق و الکترونیک، سلولوزی، نساجی، کانی غیر فلزی و فلزی و با حدود سی و دو هزار نیروی کار به عنوان فعالترین شهرک صنعتی کشور مشغول به فعالیت میباشد.

  در رابطه با آب شهرک صنعتی عباس آباد نیز باید عرض کنم، در گذشته قرار بر این بوده سیصد لیتر در ثانیه برای این شهرک آب تامین شود که در نهایت علیرغم کلیه اقدامات و هماهنگیهای صورت گرفته صد و هشتاد لیتر مجوز اخذ شد وهماکنون حدود نود لیتر آب نیز از هفت حلقه چاه تامین میشود.

  در رابطه با برق نیز شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران و اداره برق، برای تامین سیصد و هشتاد مگاوات برق از صاحبان واحدهای صنعتی این شهرک پول دریافت کردند که در مقابل صد و شصت مگاوات برق تامین شد و تا الان نیز مشخص نشده هزینهای که بابت دویست و بیست مگاوات برق، از ما دریافت کردند به کجا رفته است.

  در رابطه با تصفیه خانه نیز مشکل وجود دارد و راه دسترسی مناسبی وجود ندارد و مشکلات دیگری از این دست که کم هم نیستند و همواره تولیدکنندگان این شهرک با آنها دست به گریبانند.

  اما در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی شهرک صنعتی عباس آباد و سایر شهرکهای صنعتی استان تهران و حتی کشور، مشکل تامین برق است.

  برق واحدهای صنعتی شهرک صنعتی عباس آباد

  سجاد هاشمی در رابطه با وضع برق شهرک صنعتی عباس آباد، بیان داشت:

  در ابتدای سال و طی صحبتها و تفاهمی که با اداره برق منطقه انجام شده بود، قرار بود با تقسیم زمان مصرف به ساعتهای مختلف و مدیریت مصرف، از خاموشیها جلوگیری شود و در نهایت نیز حتی اگر اداره برق مجبور به قطع برق شد، با اطلاع و هماهنگی قبلی، صرفا دو بار در هفته و هربار نهایت دو ساعت برق را قطع کند که بتواند بار مصرف برق در شهرک را مدیریت کند.

  اما متاسفانه در تیر و مرداد سال جاری اداره برق منطقه، توافق صورت گرفته را زیرپا گذاشته و در برخی هفتهها، تعداد قطعیهای برق از دو روز به سه روز و در هر مرتبه قطعی از دو ساعت به حدود هفت ساعت رسیده است که خسارتهای قابل توجهای را برای تولیدکنندگان و صنعتگران در سالی که مزین به سال جهش تولید نامگذاری شده؛ به همراه داشته است که در برخی مواقع این خسارتها چندان زیاد است که غیرقابل باور و غیر قابل جبران است.

  به عنوان مثال در شهرک صنعتی عباس آباد اگر در هر هفته فقط دو روز برق را قطع کنند و بصورت میانگین تولیدکنندگان هفتهای نه ساعت قطعی برق داشته باشند، نتایج و خسارتهای آن برای فعالان جنگ اقتصادی بسیار چشمگیر خواهد بود.

  خسارت های میلیاردی واحدهای صنعتی از قطعی برق

  وی در ادامه تصریح کرد: اگر هفتهای ۹ ساعت قطعی برق را در ۳۲ هزار نیروی انسانی واحدهای تولیدی فعال در این شهرک، ضرب شود، نتیجه آن میشود دویست و هشتاد و هشت هزار ساعت و اگر آن را در ساعتی دوازده هزار و پانصد تومان ضرب کنیم، میشود سه میلیارد و ششصد میلیون تومان، که واقعا قابل توجه است.

  البته لازم به ذکر است، این فقط خسارت واحدهای تولیدی از بابت هزینه نیروی انسانی است.

  به این خسارت، مواد اولیهای که با دلار بالای ۲۰ هزار تومانی خریداری شده و با این قطعیها تبدیل به ضایعات شده، آسیب و خسارتهای وارده به ماشین آلات، تاخیر در انجام قراردادها و دهها مشکل دیگر را اضافه کنید که بعضی از آنها واقعا جبرانناپذیر است.

  البته در این بازه زمانی، خاموشیهای دیگری نیز داشتیم، مثلاً روز یکشنبه دوازدهم مردادماه از ساعت شش صبح تا یازده، یک سوم شهرک برق نداشتند که مشکلات زیادی را برای فعالان و واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک بوجود آورد و اگر بخواهیم همه این موارد را محاسبه کنیم، خسارتهای وارده به این واحدها، هر فرد با انصاف و وطن دوستی را متاسف میکند؛ و حالا در کنار این مشکلات، قطعی آب شهرک را بواسطه قطع برق در نظر بگیرید و آنوقت تصور کنید، چگونه در سال جهش تولید، تولیدکننده را از ابتداییترین نیاز خود که آب و برق باشد، محروم کردند و بعد تازه توقع جهش تولید دارند و جالبتر از همه اینکه در رسانهها ظاهر میشوند و میگویند امسال در تابستان هیچگونه قطعی برق و خاموشی نداشتیم و به عملکرد خود افتخار هم میکنند.

  این بود جهش تولید؟

  هاشمی در ادامه با اشاره به سال جهش تولید، اضافه کرد:وقتی فکر کنیم در سال جهش تولید، وظیفه هر شخص و دستگاهی حمایت از تولید و تولیدکننده است و رهایی کشور از این مشکلات در گرو تقویت تولید داخل است، ایجاد چنین مشکلاتی برای این حوزه جای تاسف دارد.

  همه مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی، کارگران و اشخاصی که دل به شعار سال بسته بودند و فکر میکردند برای تحقق این شعار در سال جاری، حمایت ویژهای از تولیدکنندگان و صنعتگران صورت خواهد گرفت، سوال مشترکی دارند که آیا این بود جهش تولید؟ آیا این اقدامات با شعار سال همخوانی دارد؟

  چگونه ما میتوانیم همچین مشکلاتی را پذیرفته و مدیریت کنیم و حتی افزایش و جهش تولید داشته باشیم؟

  وقتی با این گرانی و مشکلات زیاد، مواد اولیه تهیه میکنیم و در نهایت میشود ضایعات، ما حتی نمیتوانیم به حیات خود ادامه دهیم، جهش تولید که جای خود دارد.

  مسئول محترم کجایی؟ دقیقا کجایی؟

  هاشمی در ادامه و در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع را از وزارت نیرو یا شرکت توانیر و از طرف دیگه از وزارت صنعت یا سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی، پیگیری کردید یا خیر، اظهار داشت:

  با توجه به اینکه بنده رئیس هیات مدیره این شهرک هستم و از نزدیک با مشکلات واحدهای صنعتی آشنا هستم، بارها این موضوع را با همکارانم از دستگاههای مختلف پیگیری کردیم، اما در نهایت برای رفع این مشکل، متاسفانه به وزرا که دستمان نرسید، ولی با استانداری، اداره برق منطقه، سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی تماس گرفته و درخواست رفع مشکل را کردیم، اما دریغ از یک لحظه توجه و رسیدگی.

  حالا شما به این آمار و مشکلات، آمار و مشکلات شهرک صنعتی شمس آباد را با دوهزار هکتار و سی و پنج هزار نیروی کار و شهرکهای صنعتی خوارزمی دماوند، پرند، چرمشهر، شنزار، قدس و کلیه شهرکهای صنعتی استان تهران را اضافه کنید، آنوقت متوجه میشوید در سال جهش تولید چه بلایی بر سر تولید و تولیدکنندگان کشور آمده است.

  واحدهای تولیدی و صنعتی خاموش؛ پاساژهای لاکچری روشن

  رئیس هیئت مدیره شهرک صنعتی عباس آباد در پایان مسئولان کشور و مرتبط با حوزه تولید را خطاب قرار داد و گفت:

  چگونه میشود که برق واحدهای صنعتی و تولیدی که وظیفه چرخاندن چرخهای اقتصادی کشور را برعهده دارند اینگونه قطع و آنها ساعتها فاقد برق و آب میشوند و خسارتهای جبرانناپذیری میبینند، اما پاساژها و مراکز خرید آنچنانی و به اصطلاح لاکچری در شمال تهران مثل پالادیوم وغیره، حتی یک لحظه با قطعی برق روبرو و خاموش نشدند؟

  واقعا این چه خوابی است که برای تولید و صنعت این کشور دیدند؟

  آقای وزیر نیرو کجایی؟ دقیقا کجایی؟

  چطور هر روز شما و همکارانتان در رسانههای مختلف ظاهر میشوید و ادعای مدیریت برق کشور بدون خاموشی را دارید، اما کوچکترین توجهی و صحبتی درباره تولیدکنندگان و صنعتگرانی که اینگونه آنها را با مشکلات فراوان روبرو کردید، نمیکنید؟

  مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی که متولی شهرکهای صنعتی و مسئولیت ارائه خدمات و رسیدگی به مشکلات آنها را برعهده دارد، کجاست؟ معاون صنایع کجاست؟ معاون زیرساخت و فنی کجاست؟

  واقعا این بود جهش تولید؟

  واقعا ما توقع زیادی داریم که میخواهیم نیاز اولیه و حداقلی تولید و تولیدکنندگان را که هزینه آن را نیز دریافت کردید، تامین کنید؟

  واقعا دیگر نمیدانم چه باید بگویم…

  شهرک صنعتی شمس آباد

  در خصوص شهرک صنعتی شمس آباد نیز وضع همین است و چالش آب در این شهرک به چالش برق هم کشیده شده به نحوی که قطعی برق چند ساعته در تابستانی که گذشت، خسارتهای قابل توجه و حتی غیرقابل جبرانی را برای فعالان واحدهای صنعتی این شهرک صنعتی که بزرگترین شهرک صنعتی در خاورمیانه محسوب میشود به همراه داشته است.

  عضو هیات مدیره شهرک صنعتی شمس آباد درباره مشکلات این شهرک صنعتی اظهار داشت:

  امروز نمیخواهم درباره مشکلات جاده و ورودی به شهرک صنعتی شمس آباد یا آنتندهی تلفن همراه در این شهرک یا مشکلاتی از این دست صحبت کنم، زیرا یکی از بزرگترین مشکلات و دغدغههای روزها و ماههای اخیر در این شهرک که خسارتهای زیادی را نیز برای تولیدکنندگان به همراه داشت، قطعیهای قابل توجه برق است.

  برق واحدهای صنعتی شهرک صنعتی شمس آباد

  داوود، ولی در رابطه با چالش برق در این شهرک، اظهار داشت:حدود اردیبهشتماه بود که شرکت توزیع برق استان تهران یک توافقنامه را به ما تحمیل کردند و ما نیز مجبور شدیم این توافقنامه تحمیلی را به هیات مدیره ببریم و در آنجا به همکاران اطلاع رسانی کنیم.

  اما بر اساس این توافقنامه قرار نبود برق واحدهای صنعتی قطع شود بلکه قرار بود مدیریت توزیع بار صورت بگیرد یعنی در پیک مصرف ما به واحدها اطلاعرسانی کنیم که مصرفشان را مدیریت کنند که شرکت توزیع برق بتواند بار را مدیریت کند، اما متاسفانه این توافقنامه بهانهای به دست شرکت توزیع برق داد که حداقل هفتهای دوبار و هر بار نیز ۴ الی ۶ ساعت برق واحدهای صنعتی را قطع کند و تولیدکنندگان را با چالشها و خسارتهای قابل توجهای روبرو کند.

  وی در ادامه تصریح کرد:نکته قابل توجه اینجاست که فکر میکنم طبق آمار سازمان هواشناسی تابستان امسال نسبت به سال گذشته یک درجه هوا خنکتر شده بود، اما قطعی برق در این شهرک نسبت به سال گذشته ۴ تا ۵ برابر شد که صنعتگران را با مشکلات زیادی روبرو کرده است و جالب اینجاست که علیرغم ۵ برابر شدن قطعی برق واحدهای صنعتی نسبت به سال گذشته، آقای وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توانیر همواره در رسانهها حضور پیدا کردند و مدعی شدند که ما قطعی برق و خاموشی نداشتیم و اصلا توجهی به مشکلات و خسارتهایی که بواسطه این قطعیهای برق و خاموشی برای تولیدکنندگان پیش آمد، نداشتند.

  به عنوان مثال به دستگاه تزریق مواد یکی از واحدهای صنعتی به علت قطعی برق ۳۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است.

  خسارتهای وارده به واحدهای صنعتی شمس آباد

  داوود، ولی در ادامه با بیان اینکه ما امسال علیرغم اعتراضات و برخوردهای تند بسیاری از همکاران، سعی کردیم تا حد امکان اطلاعرسانی کنیم و جلوی خسارتها را بگیریم، گفت:.

  اما متاسفانه علیرغم این اقدامات، قطعیهای برق قابل توجه خسارتهای قابل توجهی را برای واحدهای صنعتی به همراه داشت که برخی از این خسارتها غیرقابل پیشگیری و جبران است.

  خسارتهای نیروی انسانی، عقب ماندن از تعهدات، تبدیل شدن مواد اولیه به ضایعات، برگشت خوردن چکها و از دست رفتن اعتبار، از دست دادن بازار و مشتریان و……دهها مشکل دیگر که برخی از این مشکلات حتی قابلیت جبران ندارد.

  به عنوان مثال یک کارگاه برای تولید مواد مورد نیاز خود در صنعت پلاستیک یا برخی صنایع دیگر به کوره داغ نیاز دارند که این کوره برای رسیدن به درجه استاندارد به ۲۰ ساعت زمان نیاز دارد و حالا زمانی که برق قطع میشود، خودتان حساب کنید به مالک این کارگاه و تولیدش چقدر خسارت وارد شده است.

  از طرف دیگر موادی که با دلار بالای ۲۰ هزار تومان در این کوره ریخته شده به علت قطعی برق تبدیل به ضایعات شده که حتی برای پاکسازی این ضایعات نیز باید هزینه زیادی پرداخت کرد.

  آیا میدانید هفتهای ۲ روز و حدود ۱۰ ساعت هم برق واحدهای صنعتی این شهرک قطع شود، فقط بابت نیروی انسانی چه خسارتی به تولیدکنندگان ما وارد میشود؟ با احتساب فعالیت ۴۰ هزار نیروی کار در این شهرک، یعنی واحدهای صنعتی شهرک صنعتی شمس آباد هفتهای ۵ میلیارد فقط بابت هزینه نیروی انسانی متحمل خسارت میشوند و همانطور که عرض کردم، بقیه ضرر و زیانها که برخی از آنها حتی قابلیت جبران ندارد، بماند.

  بیتوجهی مسئولان به مشکلات تولیدکنندگان

  عضو هیات مدیره شهرک صنعتی شمس آباد در پایان با اشاره به خسارتهای وارد شده به واحدهای صنعتی، گفت:حالا سوال اینجاست که چه کسی، جواب این خسارتهای قابل توجه را میدهد؟ وزیر نیرو؟ وزیر صمت؟ مدیرعامل شرکت توزیع برق؟ مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی؟

  واقعا این بود سال جهش تولید؟

  ما هم متاسفانه مثل مدیران سایر شهرکهای صنعتی علیرغم پیگیریهایی که داشتیم، هیچ نتیجهای دریافت نکردیم.

  اما در این حد به شما بگویم که این قطعیهای برق و خسارتهای وارده، صنعتگران و تولیدکنندگان ما را در این شهرک به آنجا رساند که میگویند، علیرغم اینکه همه تلاشهای ما در کار و زندگی برای آسایش زندگی همسر و فرزندان و در کل خانوادههایمان میباشد و چیزی نیز بیشتر از این برای ما ارزش ندارد، اما با اینحال حاضریم که برق منازل ما قطع شود، ولی برق واحدها و کارگاههای ما قطع نشود، زیرا خسارتهایی که قطعی برق در اینجا به ما وارد میکند بسیار زیاد است و حتی در برخی مواقع غیرقابل جبران است.

  اما میخواهم از همه مدیران و مسئولان کشور سوال کنم که این بود سال جهش تولید؟ اینگونه میخواستید از تولید و کالای ایرانی حمایت کنید؟

  شهرک صنعتی اسماعیل آباد شهر قدس

  سایر شهرکهای صنعتی مثل شهرک صنعتی اسماعیل آباد شهر قدس نیز متاسفانه وضع خوبی نداشتند و نسبت به سالهای گذشته با قطعی برق بیشتری روبرو بودند و دقیقا همان مسائل ومشکلات عباس آباد و شمس آباد را مطرح و مورد انتقاد قرار دادند.

  بعنوان مثال، عضو هیات مدیره شهرک صنعتی اسماعیل آباد شهر قدس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنایع با اشاره به چند برابر شدن قطعی برق واحدهای صنعتی نسبت به سال گذشته، اظهار داشت:

  متاسفانه این قطعیهای برق مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان که در این سالها باید بیشتر از سایر حوزهها مورد حمایت باشند، ایجاد کرده است و باز هم متاسفانه اینکه پیگیریهای ما نیز در این خصوص هیچ نتیجهای نداشته و کسی توجهی به ما نکرد.

  یکی از این دفعات که برق واحدهای ما را قطع کردند به مدیر اداره برق منطقه و فرماندار گفتم، شما زمانی حق دارید برق ما را قطع کنید که اول کولرهای گازی ادارات خود را قطع کرده باشید.

  *** قطعی برق واحدهای صنعتی و افزایش هزینه تولید علیرضا عراقی در ادامه اضافه کرد:قطعی برق در واحدهای صنعتی حتی بیشتر از واحدهای مسکونی است که همسران و فرزندان آنها در همین واحدهای صنعتی مشغول به کار هستند، اما یادمان نرود که شاید بتوان در واحدهای مسکونی با قطعی چند ساعته برق کنار آمد، اما در کارخانهها حتی یک دقیقه نیز نمیتوانیم قطعی برق را بپذیریم و تحمل کنیم، زیرا خسارتهایی برای تولیدکنندگان به همراه دارد که قابل مقایسه با سایر حوزهها نیست.

  اما قطعی برق در واحدهای صنعتی درکنار صدها مشکلی که زنجیرهوار برای تولیدکنندگان ایجاد میکند و تقریبا بسیاری از آنها را همکاران بنده در سایر شهرکهای صنعتی برای شما بازگو کردند، یک مشکل بزرگ دیگر نیز ایجاد میکند و آن هم این است که این قطعیهای برق به طرز قابل توجهی هزینه تولید را بالا میبرد که پرواضح است بالا رفتن هزینه تولید، چه تبعات منفی زیادی را میتواند برای کالای تولید داخل در رقابت با کالاهای وارداتی داشته باشد.

  *** چه کسی خسارت واحدهای تولیدی را جبران خواهد کرد؟

  ، با توجه به اظهارات صنعتگران، تولیدکنندگان، مسئولان و فعالان شهرکهای صنعتی، میتوان گفت، مسئولان و مدیران وزارت نیرو مدیریت چندان پرافتخاری در نیمه اول سال جاری نداشتند و نه تنها تابستان را بدون خاموشی پشت سر نگذاشتند بلکه واحدهای صنعتی و تولیدی ما با چنان قطعی و خاموشیهایی روبرو شدند که خسارتهای آن واقعا قابل توجه و جای تاسف است و میطلبد که مسئولان ما هرچه زودتر فکری به حال زخمهای آنها بکنند، زیرا در برخی مواقع، خیلی زود دیر میشود.

  اما از این رویکرد و مدیریت نادرست و قابل پیگیری مسئولان وزارت نیرو و شرکت توزیع برق، که در مدیریت پرافتخارشان در سال جهش تولید، برق واحدهای صنعتی و تولیدی قطع میشود، اما برق پاساژهای لاکچری شمال شهر مثل پالادیوم و امثال آن حتی یک ثانیه قطع نمیشود، که بگذریم، حالا یک سوال اساسی وجود دارد و آن هم این است که جواب خسارتهای میلیاردی قابل توجه تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی را چه شخص یا دستگاهی قرار است پرداخت کند؟

  چه کسی قرار است این خسارتهای میلیاردی را جبران کند؟ مگر سال جهش تولید، سال حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی نیست؟

  آیا اصلا در این خصوص قانون، آئیننامه یا مصوبهای داریم؟

  *** وزیرم کجایی؟ مدیرم کجایی؟ دقیقا کجایید؟

  براستی چه کسی قرار است تاوان تصمیمها و مدیریتهای اشتباه مدیران و مسئولان را در این خصوص بدهد؟ تولیدکنندگان؟

  آقای وزیر نیرو آیا از این قطعیها و خسارتهای میلیاردی که مدیران و همکاران شما روی دست تولیدکنندگان گذاشتند و نفس تولید را در سال جهش تولید گرفتند، خبر دارید؟

  اگر خبر دارید پس چرا شما و همکارانتان بر خلاف واقعیت، همواره ادعا کردید که تابستان را بدون خاموشی پشت سر گذاشتید و اگر خبر ندارید که دیگر عذر بدتر از گناه است و جای هیچ صحبتی نیست.

  از وزارت صنعت نیز که متولی صنعت و تولید کشور است به واسطه تغییر و تحولات مداوم و بی ثباتی مدیریتی، توقعی بیشتر از این نیست، زیرا آنقدر این وزارتخانه عریض و طویل مشکلات و کارهای عقب مانده دارد که شاید وقتی برای رسیدن به این موضوعات ندارد و همانطور که فعالان و مدیران شهرکهای صنعتی گفتند، علیرغم پیگیریهایی که داشتند، چندان مورد توجه قرار نگرفتند، اما مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی که متولی رسیدگی به مسائل و مشکلات این واحدهای صنعتی میباشد، در این مدت کجا بود و چه کرد؟ *** صادرات برق علیرغم نیاز داخلی به چه قیمتی؟ در این میان یک نکته قابل توجه دیگر نیز وجود دارد و آن هم اینکه، زمانی که واحدهای صنعتی ما هفتهای ۱۰ ساعت قطعی برق را تجربه میکردند و خسارتهای زیادی را به همین دلیل متحمل شدند، مسئولان وزارت نیرو برق این کشور را در که در ابتدا متعلق به مردم و صنعتگران این کشور است، صادر میکردند.

  آقای وزیر نیرو چطور وقتی تولیدکننده و صنعتگر ما در این کشور به برق نیاز دارد، شما برق واحد آن را قطع میکنید و در مقابل برق را صادر میکنید؟

  آقای وزیر مگر همواره از رهبر معظم انقلاب تا کارشناسان مختلف بر مقابله با خام فروشی تاکید کردند و نمیکنند؟

  آقای وزیر اگر ما برق را در اختیار واحد صنعتی قرار دهیم تا بتواند تولیدی با ارزش افزوده بالا داشته باشد و آن را صادر کند بهتر است یا اینکه برق را صادر و واحد صنعتی را دچار ضرر و فاجعه بهرهوری کنیم و فردا برویم همان کالا را نیز از خارج وارد کنیم؟

  اگر این رویکرد و اقدام نیز نوعی خامفروشی محسوب نمیشود پس چیست؟

  میدانیم که شما نیز قراردادهایی دارید و از صادرات مورد نظر بسیاری از نیازهای حوزه خود را تامین میکنید، اما آیا اهمیت آنها بیشتر از تولیدکنندهای است که دل به حمایت شما در سال جهش تولید بسته بود؟

  *** پیگیری مشکل تا نتیجه/قطعی برق در واحدهای تعطیلی ممنوع شود

  امیدوار است انتشار این گزارش باعث شود تا مسئولان و مدیران با حساسیت بیشتری به موضوع برق و آب واحدهای صنعتی و تولیدی توجه کنند و نه تنها پیگیر تکرار نشدن این قطعیها و خاموشیها در واحدهای صنعتی و تولیدی باشند بلکه به فکر راهی برای جبران خسارتهای وارد شده به این واحدها باشند و با این کار بار دیگر اعتقاد و حمایتشان از تولید داخل را که با عملکرد حال حاضرشان خدشه دار شده است، اثبات کنند.

  پیگیر مصوبات و قوانینی است که در این رابطه و در راستای حمایت از تولیدکنندگان وجود دارد و در گزارش بعدی آن را تقدیم شما مخاطبان گرامی خواهد کرد و تا حاصل شدن نتیجهای مطلوب و قابل توجه، آن را پیگیری خواهد کرد تا در عمل اثبات کند همواره مدافع حقوق صنعتگران و تولیدکنندگان کشور خواهد بود.

  این موضوع باید تا آنجا دنبال شود که مسئولان ارشد کشور قانونی را تصویب کنند که در آن قطعی برق در واحدهای صنعتی و تولیدی ممنوع شود یا حداقل اینکه، این واحدها در قطعی برق گزینه آخر باشند نه اینکه تا مشکل و کمبود برق ایجاد شد، واحدهای تولیدی که در این بحران اقتصادی سنگینترین وظیفه را برعهده دارند جزو گزینههای ابتدایی باشند و مراکز خرید لاکچری گزینه پایانی و یا حتی اصلا در گزینهها نباشند.

  البته در گزارشهای بعدی، عملکرد سایر دستگاههای مسئول در حوزه صنعت و تولید را در نیمه اول سال جاری مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بتوانیم با احصاء مشکلات تولیدکنندگان، هرچه بیشتر در راستای رفع موانع تولید، اطلاعرسانی و قدم برداریم.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.