بازدید وزیر برق عراق از مرکز پایش صنعت برق

  خانم علینژاد

  بازدید وزیر برق عراق از مرکز پایش صنعت برق

  ماجد مهدی حنتوش، وزیر برق عراق در مراسمی به میزبانی مدیرعامل توانیر از قابلیت‌های مرکز پایش صنعت برق و کنتور‌های هوشمند مجموعه دشت بهشت و کابل‌های خودنگهدار شبکه توزیع تهران بازدید کرد.
  در نشست ماجد مهدی حنتوش وزیر برق عراق با متولی زاده مدیر عامل شرکت توانیر، خلاصه‌ای از قابلیت‌های مرکز پایش و دستاورد‌های صنعت برق ایران در کاهش تلفات، هوشمند سازی شبکه و کنترل مصرف برق تشریح شد.
  مدیر عامل توانیر کنترل مصرف برق را از قابلیت‌های مهم مرکز پایش صنعت برق عنوان کرد که صنعت برق را قادر می‌سازد در زمان کمبود تولید، به جای اعمال خاموشی، بار شبکه را مدیریت کند.
  وی افزود: تجهیز شبکه به کنتور‌های هوشمند، اطلاعات دقیقی را به تفکیک هر شهر و هر پست در دسترس قرار داده و تمامی مشترکان بزرگ به این کنتور‌ها مجهز شدند و بار مصرفی آن‌ها به طور لحظه‌ای قابل رویت است.
  مدیرعامل توانیر در پاسخ به پرسش وزیر برق عراق در خصوص ارایه برق رایگان به مشترکان کم مصرف اظهار داشت: سال گذشته مصوبه‌ای از سوی دولت صادر شد که مشترکان کم مصرف از مزایای برق رایگان بهره‌مند شوند و امروز ۷.۵ میلیون مشترک در کشور از مزایای برق رایگان استفاده می‌کنند و در مقابل مشترکان پر مصرف هزینه بیشتری می‌پردازند.
  در ادامه این مراسم صمدی مدیر کل فنی مهندسی توزیع خلاصه‌ای از اقدامات کاهش تلفات صنعت برق و رسیدن تلفات از ۱۵ درصد به زیر ۱۰ درصد طی ۶ سال ارایه و به تبیین اقدامات مرحله بندی شده توانیر در این خصوص از جمله نصب کنتور‌های هوشمند در تمامی نقاط ورودی شبکه توزیع، کاهش شعاع تغذیه پست‌های برق، باز مهندسی شبکه، بهبود کیفیت تجهیزات و … پرداخت و از نصب همزمان کنتور‌های هوشمند در مجتمع‌های تجاری و مسکونی خبر داد.
  وی از جمله اقدامات را تبدیل ۵۴ هزار کیلومتر شبکه به سیم روکش دار و توسعه شبکه‌های فشار متوسط عنوان کرد و این اقدامات را با کاهش تلفات از ۴۴ درصد به ۴ درصد در برخی مناطق جنوبی کشور همراه دانست و افزود:یکی از پروژه‌های کاهش تلفات کشور در مشهد تلفات را از ۲۳ درصد به کمتر از ۴ درصد رساند که به عنوان یکی از تجارب برتر کاهش تلفات در دنیا توسط یکی از موسسات معتبر اروپایی منتشر شد.
  صمدی تعمیر کنتور‌های معیوب، جمع آوری ۱.۵ میلیون برق غیر مجاز و نصب کنتور‌های روشنایی معابر طی ۶ سال را از دیگر اقدامات برشمرد که با ۶۲۰ میلیون دلار هزینه همراه دانست که ۱۰ برابر منافع برای صنعت برق به همراه داشت.
  در ادامه یاقوتی مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر مدیریت بار را یکی از پروژه‌های استراتژیک صنعت برق ذکر کرد که به عنوان یکی از قابلیت‌های مرکز پایش صنعت برق و در قالب برنامه‌های پاسخگویی بار اجرا می‌شود و اجرای این برنامه در تابستان سال گذشته و در گرمترین روز سال ۵۶۶۰ مگاوات از بار شبکه را کاهش داد که در مقایسه با اجرای این برنامه در سایر کشور‌ها مانند کره و امریکا در نوع خود بی نظیر و حاکی از استفاده بهینه از سرمایه گذاری انجام شده است.
  وی تجارب موفق مدیریت بار از طریق مرکز پایش صنعت برق را از دانش بالایی برخوردار دانست که می‌تواند نزدیک به ۱۰ درصد بار شبکه را به طور منظم مدیریت کند.
  در ادامه این مراسم صبوری مدیرعامل توزیع برق تهران بزرگ به تبیین اقدامات این شرکت در هوشمندسازی مدیریت حوادث و اتفاقات در کلانشهر تهران و معرفی قابلیت سامانه‌ها و خودرو‌های عملیاتی نوین این شرکت پرداخت.
  بازدید از کنتور‌های هوشمند مجموعه دشت بهشت و کابل‌های خودنگهدار شبکه توزیع تهران از دیگر برنامه‌های وزیر برق عراق و هیات همراه در این مراسم بود.
  منبع: برق نیوز

  Leave a comment

  Your email address will not be published.