ایران و قطر تفاهم نامه همکاری در حوزه‌های آب و برق امضا کردند

  انجمن

  ایران و قطر تفاهم نامه همکاری در حوزه‌های آب و برق امضا کردند

  موضوع: سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر در حوزه‌های برق، آب و فاضلاب و گاز به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید.
  تاریخ خبر: 4 اذر ماه 99
  سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید.
  این سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر بین رضا اردکانیان و احمد الکواری روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک دو کشور، در شهر اصفهان امضا شد.
  این تفاهم‌نامه در ۱۴ حوزه تشکیل کارگروه مشترک تجاری بین دو کشور، تأسیس مراکز تجاری بین بخش‌های خصوصی دو کشور، استقرار وابسته بازرگانی در سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و دوحه، استفاده از بندرگاه‌های دو کشور برای توسعه صادرات و واردات کالا، همکاری اتاق‌های بازرگانی و تشویق بخش خصوصی دو کشور برای سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین بررسی راهکار‌های مناسب برای تسهیل این توافق، توافقات سودمند برای توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های برق، آب و فاضلاب و گاز است.
  توافقات سودمند در ارتباط با توسعه همکاری‌ها در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از جمله برگزاری هفته فرهنگی و ترویج صنایع و هنر‌های سنتی در اصفهان، همکاری در زمینه تولید نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی طرف قطری در ایران و تشویق بخش خصوصی دو کشور در این زمینه، توافق برای امضای یک سند همکاری در حوزه آموزش عالی و پژوهش‌های علمی، توافق برای استفاده طرف قطری از امکانات بندری و راه آهن ایران برای ترانزیت و حمل کالا از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.
  از سایر مفاد این تفاهم‌نامه می‌توان به توافقات گسترده در زمینه ارتباطات، فن‌آوری اطلاعات و حفاظت و تعمیر کابل‌های فیبر نوری (زیردریایی)، توافقات در زمینه کشاورزی شامل استفاده از تجربیات و دانش فنی در حوزه‌های زراعی، دامی و شیلات، توافقات در زمینه محیط زیست و استفاده از تجربیات و دانش ایران در این حوزه‌ها، توافق در زمینه اعزام نیروی کار ایران به قطر و تشکیل کارگروه مشترکی برای این منظور و توافق برای انعقاد و موافقت نامه معاضدت حقوقی دوجانبه اشاره کرد.
  این گزارش می‌افزاید، در این اجلاس یک روزه، هیئت قطری متشکل از وزیر تجارت و صنایع دولت قطر و رئیس قطری کمیسیون مشترک، سفیر قطر در تهران، شیخ خلیفه بن جاسم آل ثانی رئیس اتاق بازرگانی قطر و نمایندگان ذی‌ربط حضور داشتند.
  همچنین از سمت ایران در این اجلاس رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی و نمایندگانی از وزارتخانه‌های امور خارجه، اقتصاد و دارایی، صمت و نمایندگانی از بخش خصوصی نیز حضور داشتند.
  بر اساس این گزارش، نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و قطری برای برگزاری این دوره از اجلاس بالغ بر یک ماه جلسات کارشناسی متعدد به صورت مجازی برگزار کرده‌اند.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.