ایا حضور ترکیه در بازار برق عراق نگران کننده است؟

  انجمن
  اخبار

  ایا حضور ترکیه در بازار برق عراق نگران کننده است؟

  موضوع: عراق می‌خواهد برای جبران کمبود برق از ترکیه و یک شرکت مستقر در منطقه اقلیم کردستان برق وارد کند.
  تاریخ خبر: 9 مرداد 99
  احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفته است عراق قصد دارد ۴۵۰ مگاوات برق از گروه KAR در منطقه اقلیم کردستان عراق و ۲۰۰ مگاوات برق از ترکیه وارد کند.
  همچنین پانزدهم خردادماه ایران، بر خلاف تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا پیش از این یکساله بوده، قرارداد دوساله صادرات برق به این کشور برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ امضا کرد. این قرارداد می‌تواند بخشی از مطالبات و نگاه بخش خصوصی را پاسخگو باشد.اما ایران یکی از صادرکنندگان برق به عراق است و هم اکنون نگرانی‌هایی در خصوص ورود ترکیه به بازار عراق وجود دارد.
  علیرضا کلاهی صمدی، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران معتقد است چنین اتفاقی نخواهد افتاد؛ ترکیه خود واردکننده انرژی است؛ اما این بدان معنا نیست که ما با خیال راحت بنشینیم و فکر کنیم ترکیه جای ما را نمی‌گیرد. ما باید در حوزه انرژی برخی مسائل استراتژیک را در نظر بگیریم؛ باید ارزش سوخت فسیلی خود را بدانیم و باید دارایی زیرزمینی خود را دارایی روی زمینی تبدیل کنیم. به دلیل عدم امکان ورود ایران به بازار LNGبه دلیل تحریم، در این شرایط باید گاز را به برق تبدیل کرده و آن را صادر کنیم.
  صنعت برق ایران جزو معدود صنایع توانمند کشور است که این خودکفایی یا توانمندی با برنامه‌ریزی مشترک دولت و بخش‌خصوصی ایجاد شده است. بخشی از این صنعت به کشورهای منطقه مثل عراق، افغانستان و پاکستان صادر می‌شود؛ ولی در شرایطی حاضر نباید خیلی به این موارد پرداخته شود.
  اما با وجود تمامی این پتانسیل ها، صنعت برق ایران در داخل با چالش‌های متعددی روبه‌رو است که برخی از آن‌ها صورتی مزمن به خود گرفته است. در واقع امروزه اقتصاد صنعت برق بیمار است.
  یکی از مشکلات این حوزه، پهناور بودن کشور ایران، پایین بودن چگالی جمعیتی و عدم توازن در مصرف برق به دلیل اختلاف بار است. این چالش‌ها در حالی مطرح است که براساس یکسری تصمیمات سیاسی و اجتماعی، برق را به هر منطقه دورافتاده برده‌ایم. و مهم تر اینکه اقتصاد صنعت برق در طول سال‌های گذشته دچار یک دوگانگی شده است به این معنا که نتوانسته‌ایم تصمیم بگیریم که آیا برق یک خدمت عمومی است یا یک کالای تجاری؟
  اگر برق یک خدمت اجتماعی است باید هزینه‌های آن در اسناد دیگری مانند سند بودجه ریزی کشوری دیده شود و اگر هم یک کالای تجاری است باید یک سازوکار منطقی قیمت‌گذاری برای آن تعیین شود. اما هیچ‌کدام از این سیاست‌ها به طور مشخص دنبال نشده است. با صنعت برق به عنوان یک صنعت یارانه‌ای برخورد شده است؛ هیچ استراتژی مشخصی ندارد. در هیچ‌جای دنیا این‌قدر تعرفه‌های مختلف وجود ندارد. به‌طور مثال تعرفه مجانی برای اماکن مذهبی و آموزشی و تعرفه کشاورزی یکی از مشکلات جدی این حوزه است. چندگانگی تعرفه‌ها یک ایراد است که در اصطلاح می‌توان گفت به شفاف نبودن تعرفه‌ها بازمی‌گردد. هر کالایی که چند نرخی باشد باعث گسترش فساد می‌شود.
  عدم تعیین قیمت تمام‌شده عادلانه برای برق منجر به ایجاد این بار مالی ناشی از هزینه‌ها به وزارت نیرو شده و از طریق این وزارتخانه به بخش خصوصی با تاخیر در پرداخت معوقات تحمیل می‌شود.
  علی‌رغم همه موانع 95 درصد از صادرات خدمات فنی و مهندسی در صنعت برق اتفاق افتاده که وابسته به زنجیره صنعت بومی است؛ تقریبا همه اجزای صنعت برق در ساخت یک نیروگاه بومی است و این تاثیر بالایی در افزایش حجم تولید ناخالص ملی دارد.
  ما صادرکننده برق به افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه هستیم؛ باید به بازار صادرات برق توجه کافی شود و مسائل و مشکلات این حوزه برطرف شود.

  منبع: اتاق بازرگانی ایران

  Leave a comment

  Your email address will not be published.