از بازار صنعت آب و برق همسایگان غافل نشویم

  انجمن

  از بازار صنعت آب و برق همسایگان غافل نشویم

  موضوع: عضو کارگروه ملی ساخت داخل صنعت آب و برق گفت: بازار صنعت آب و برق کشورهای همسایه مطلوب است و با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان سهم قابل توجهی از این بازار را نصیب کشورمان سازد
  تاریخ خبر: 1 اذر ماه 99
  “علی میرنژاد” افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، بازار صنعت آب و برق در کشورهای همسایه، به ویژه در بخش تولید ملزوم ها و محصول های صنعت برق مطلوب است و به این ترتیب ایران می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق، سهم خوبی در تامین نیاز تجهیزات و کالای برق کشورهای منطقه داشته باشد.
  عضو کارگروه ملی ساخت داخل صنعت آب و برق، ضمن اشاره به زیرساخت قوی این صنعت در کشور توضیح داد: روند مطلوب بومی‌سازی بسیاری از صنایع «های تک» بیانگر ظرفیت‌های خوب موجود در کشور است که هنوز امکان بهره برداری بیشتر با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان را دارد.
  وی، هدایت شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی به پروژه‌های مورد نیاز کشور و همچنین بازارهای هدف را در تسریع رشد صنایع آب و برق موثر دانست و افزود: وزارت نیرو با وجود مشکلات پیش رو، به‌ویژه در سال‌های اخیر توانسته در افتتاح پروژه های مختلف، عمق بخشی به فرآیند بومی سازی، حمایت از ساخت داخل، صادرات خدمات و محصولات صنعت آب و برق به خارج از کشور عملکرد مطلوبی داشته باشد.
  میرنژاد با اشاره به فرصت مطلوب ورود صنعت کشور به نسل چهارم که توسعه R&D و واحدهای تحقیق و پژوهش را بیش از پیش ضروری می‌سازد، گفت: استفاده از فناوری ‌های مدرن ضرورتی است که باعث ماندگار شدن ایران در صنایع و تولید داخل و حضور موفق در بازارهای منطقه خواهد شد.
  وی حمایت از استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی را بهترین اقدام ذکر کرد که می‌تواند توانمندی کنونی کشور در بخش صنعت، به‌ویژه صنعت پایه و ساختاری «آب و برق» را به مرحله بالفعل درآورد.
  به گفته میرنژاد، هنوز ظرفیت‌های خالی بسیاری در کشور موجود است که شرط بهره وری مطلوب از آن، ایجاد یک حلقه ارتباطی بین بخش خصوصی و دولتی است تا علاوه بر ایجاد اشتغالزایی، امکان رونق تولید و توسعه صادرات را بیش از پیش فراهم سازد.
  میرنژاد احیای شرکت مادرتخصصی ساخت و تهیه کالای آب و برق «ساتکاب» را یکی از فرصت‌هایی ذکر کرد که در این مسیر صورت گرفته و به این ترتیب امید است با این رویکرد، شاهد آسیب‌پذیری کمتری در سطح کلان و خرد، ناشی از خلای حلقه ارتباطی بین دولت و بخش خصوصی بود.
  به گفته وی کاهش تعارض های بین سازمان، به‌ویژه در سازمان‌های دولتی و خصوصی، از مزایای ایجاد حلقه رابط بین دولت و بخش خصوصی محسوب می شود که به تعاملات اقتصادی و رشد صنایع در کشور و نیل به اهداف از پیش تعیین شده منجر خواهد شد.
  پیشتر رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: در حال حاضر توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه بهترین روش برای مقابله با اثرات مخرب فشارهای تحریم‌ است.
  وزیر نیرو پیشتر گفته بود، گفت: ایران علاوه بر عراق و ترکیه بلکه با همه کشورهایی که با آنها مرز زمینی دارد از جمله پاکستان، افغانستان، ارمنستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان امکان تبادل انرژی را فراهم کرده‌، یعنی زیربناها فراهم است و روز به روز نیز در حال افزایش این ظرفیت است.
  رضا اردکانیان خاطرنشان ساخت:ایران قصد دارد و شایستگی آن را نیز دارد که به‌عنوان هاب انرژی منطقه عمل کند و توضیح داد: جمهوری اسلامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دعوت می‌کند تا در ایران سرمایه گذاری کنند.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.